V Lvivu vsi vozijo po tirih, dokler ti nasproti ne pripelje tramvaj. (Foto: Darja Stare)

Malo naokrog po mestu

Koliko časa imamo? Par uric. Torej skupaj z malo krepkejšo malico ravno za en sprehod po ožjem mestnem jedru Lviva.

Mestece je prav simpatično. Parkiramo na nekem trgu in se najprej pozanimamo, kje in kako je najbolj smiselno prečkati mejo s Poljsko. Da se tako ali drugače ne bi zapletali. Vendarle ne gre pozabiti, da je imel naš spaček v drobovju drugi motor, kot pa je bil takrat pribeležen v prometnem dovoljenju. Izvemo, da je do meje vsaj še kakšnih šestdeset kilometrov, da je cesta do tja kar v redu in mejni prehod tudi večji, pa recimo temu mednarodni.

Zavedajoč se, da bomo marsikateri muzej in turistično točko pustili za kdaj drugič, se sprehodimo po mestu. Skozi park, kjer je precej živahno, ne glede na to, da je ponedeljek dopoldne. Upokojenci igrajo šah na klopcah, ženske klepetajo, na stojnicah prodajajo »turistične artikle«. Končno mi uspe nabaviti nalepko z ukrajinsko zastavo. Povsod sem namreč iskal povsem običajno nalepko, da bi jo dodal tistim iz prejšnjih potovanj na plastični podaljšek našega prtljažnika, tako imenovani »kufer«. V glavnem prodajajo le še tako imenovane magnetke, ki jih običajno »popamo« na hladilnike, o starih dobrih nalepkah pa ne duha ne sluha.

Lakota je naredila svoje in po prvem postanku se še enkrat vrnemo k prodajalki, ki je cvrla nekakšne cvrtke, polnjene s hrenovkami, mesom, sirom, zeljem … Odlično. Uspešno napokamo želodce tja do zvečer enkrat, ko se bomo ustavili kje globoko na Poljskem. Tako smo vsaj mislili. Promet po mestu je nekoliko kaotičen (no, tako hudo kot v Albaniji vendarle ni), je pa zanimivo, da imajo javni prevoz kar razvit. Če pozabim na zastarela prevozna sredstva, pa imajo Lvivčani tako tramvaj (menda že več kot 130 let), trolejbuse – tiste avtobuse na elektriko, in seveda običajne avtobuse. Radi bi zapravili še preostale grivne.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Komenda / sreda, 24. junij 2020 / 23:37

Nekoliko dražje storitve

Komenda – Komendski občinski svetniki so na zadnji seji sveta potrdili tudi nove cene zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov. Gospodarsko javno službo ravnanja z odpadki izvajata družbi Publik...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 1. april 2013 / 07:00

Raje v vodi kot na suhem

Če bi izbirali najbolj plavalno družino na Gorenjskem (in verjetno tudi v Sloveniji), bi bili to Marčunovi iz Spodnjih Dupelj. Mami Mateja je bila plavalka, ta šport pa je navdušil tudi pet njenih otr...

Gospodarstvo / ponedeljek, 1. april 2013 / 07:00

Anketa: Banke so globoko zabredle

Ob zadnjih hudih finančnih težavah Cipra, kjer bodo pod pritiskom EU obdavčili bančne vloge nad sto tisoč evri, mnogi vlečejo vzporednice s Slovenijo. Pa nas je res treba skrbeti za svoje prihranke?

Gospodarstvo / ponedeljek, 1. april 2013 / 07:00

V Heliosu želimo lastnika, ki bo ravnal odgovorno

Konzorcij lastnikov, med njimi so banke, ki so zaplenile lastniški delež Zvona, se je pred meseci odločil za prodajo domžalske Skupine Helios. Skupina je lani ustvarila 4,44 milijona evrov dobička, ro...

Radovljica / ponedeljek, 1. april 2013 / 07:00

Za polovico zmanjšali stroške sejnin

Po sprejemu novega pravilnika so v občini Radovljica lani za sejnine porabili več kot polovico manj denarja kot leto poprej. Občina je svoje obveznosti poravnavala tekoče in v zakonskih rokih.

Tržič / ponedeljek, 1. april 2013 / 07:00

Denar za usad in ureditev brežine iz rezerve

Tržič - Tržiški občinski svetniki so se na zadnji seji strinjali, da iz proračunske rezerve namenijo do 58 tisoč evrov za sanacijo usada na cesti v Čadovljah in do 68 tisoč evrov...