Najbolje kaže izvoznikom
"Slovensko gospodarstvo nadaljuje pričakovano počasno okrevanje, na trgu dela pa večjih sprememb ni bilo," pravi Boštjan Vasle, direktor Umarja.
Ljubljana – Po napovedi Evropske centralne banke bo letošnja gospodarska rast na območju evra znašala od 1,3 do 2,1 odstotka, prihodnje leto med 0,8 in 2,6 odstotka. Izboljšanje napovedi je posledica ponovne pospešitve rasti svetovne trgovine ob koncu leta, hkrati pa naj bi se postopoma krepilo tudi domače povpraševanje. »Najpomembnejša novica prihaja iz Evropske centralne banke, ki je v skladu s pričakovanju začela dvigovati obrestne mere,« pojasnjuje Boštjan Vasle, direktor Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Osnovna obrestna mera naj bi ob koncu leta znašala 1,75 odstotne točke ali skoraj dvakrat toliko kot prejšnje leto, kar pomeni, da se bodo podražili tudi krediti, najeti lani in v začetku tega leta.
V slovenskem gospodarstvu se je v začetku leta nadaljevalo počasno okrevanje. »Januarja so se vrednosti kratkoročnih kazalnikov z izjemo proizvodnje predelovalnih dejavnosti povečale, a vse še zaostajajo za povprečno predkrizno ravnijo,« poudarja Vasle. Po umiritvi rasti konec prejšnjega leta sta se izvoz in uvoz blaga nominalno januarja letos vidno povečala. »Podatki nakazujejo rast tudi v prihodnjih mesecih, predvsem za izvozno usmerjene panoge,« še pravi direktor.
Na trgu dela velikih sprememb ni bilo. Skupno število formalno delovno aktivnih se je januarja znižalo za skoraj tri tisoč oseb, konec marca je bilo registriranih 113.948 brezposelnih. Naraščanje števila brezposelnih, starejših nad petdeset let, ki se je decembra lani močno pospešilo, se je v začetku leta ustavilo. V Umarju podobno število brezposelnih napovedujejo skozi vse leto, tudi prihodnje leto bo število še nekoliko naraslo (116 tisoč), saj se močno krčijo tako gradbeniška dejavnost kot tudi tržne storitve. Šele z letom 2013 naj bi število brezposelnih začelo upadati.