Marko Funkl

Mali delavci bodo ostali mali

Marko Funkl, študent in predsednik Gibanja za dostojno delo in socialno družbo

"Delodajalci so doslej izkoriščali študente, zdaj pa bodo še upokojence in tujce, novih rednih zaposlitev pa ne bo, saj bodo delodajalci, ki zakon najbolj podpirajo, gotovo našli stranpoti sebi v prid. Malo delo dolgoročno pomeni manj rednih zaposlitev, manj delavskih pravic in uzakonjeno najvišji možni znesek zaslužka."

Zakaj naj bi volivci v nedeljo glasovali proti zakonu o malem delu?

»Zato, ker je zakon, takšen, kot je, preprosto slab. Spremembe na trgu dela so nujno potrebne, a ne na način, ki ga vlada predvideva z uvedbo malega dela. Vsi se strinjamo, da je sedanji sistem študentskega dela slab, a zakon o malem delu izhaja prav iz tega in ta sistem hoče vlada zdaj prenesti še na brezposelne in upokojence. Nemogoče je pod isto streho spraviti vse te tri skupine! Sporno je tudi govoriti o delu za študente, saj bi jim država morala omogočati le študij, ne pa, da morajo zaradi socialne ogroženosti še delati. Menimo, da bi bilo treba pripraviti ukrepe za vsako od teh treh skupin posebej, ne pa malo delo, ki prinaša veliko fleksibilnosti na vseh področjih, s tem pa tudi manj socialne varnosti. Zakon omogoča, da bodo delodajalci malo delo izkoriščali prav tako, kot so do sedaj študentskega.«

Z vladno napovedjo, da bo malo delo zmanjšalo brezposelnost, se ne strinjate. Zakaj?

»Delodajalci si želijo fleksibilne delovne sile, saj z njo dolgoročno nimajo stroškov. Tako bodo raje izbrali malega delavca, ki se ga lahko kadarkoli znebijo, kot pa nekoga redno zaposlili. Doslej so izkoriščali študente, zdaj pa bodo še upokojence in tujce, novih rednih zaposlitev pa ne bo, saj bodo delodajalci, ki zakon najbolj podpirajo, gotovo našli stranpoti sebi v prid. Malo delo dolgoročno pomeni manj rednih zaposlitev, manj delavskih pravic in uzakonjeno najvišji možni znesek zaslužka. Malo delo za brezposelne zagotovo ni stimulativen sistem in izkušnje iz tujine kažejo, da so 'mali delavci' ostali mali.«

Kako bi vi uredili študentsko delo in zaposlovanje mladih?

»Ministrstvo bi to lahko uredilo z enotno evidenco vpisa, ki bi onemogočala vpise v študijske programe zaradi statusa samega. S tem država zgolj prikriva brezposelnost. Po nekaterih podatkih naj bi bilo mladih do 30. leta brez službe celo okoli 50 tisoč. Naš predlog je, da država uvede sistem, ki je pred leti že uspešno deloval – obvezne prakse, s katerimi so mladi prišli v stik z delodajalci in ti so jih zato tudi lažje zaposlili. Študentski servisi, kakršne imamo in s katerimi ni zadovoljen nihče, so se razvili samo zato, ker je država k temu pristopila nepravilno.«

Zakaj naj bi proti malemu delu glasovali upokojenci?

»40 odstotkov upokojencev prejema pokojnino, nižjo od 500 evrov, in sistem, ki načrtuje, da bodo morali ljudje po 40 letih dela za dostojno preživetje delati na istih položajih kot študentje in brezposelni, gotovo ni pravi. Napaka je tudi v tem, da je zakon o malem delu nastal na pobudo upokojencev. Težave trga dela smo se preprosto lotili pri napačni generaciji.«

Kaj bo po vaše prineslo sprejetje zakona o malem delu?

»Zakon bo prinesel ogromno obliko fleksibilnega dela, ki ga bo z leti vse težje nadzirati. Prinesel bo manj rednih zaposlitev, manj delavskih pravic in socialne varnosti ter še več priložnosti delodajalcev za izkoriščanje.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / petek, 4. julij 2014 / 10:25

Horoskop

Tedenski horoskop za obdobje od 4. do 10. julija

Objavljeno na isti dan


Tržič / ponedeljek, 4. julij 2016 / 13:49

Uničili klop pod jablano

Prijatelja Jure in Peter sta blizu stojišč za čebelje panje v Senožetih postavila klop za vsakogar, ki bi prišel tod mimo, da bi se lahko usedel, spočil in si nabral moči. Čez nekaj dni pa šok: klopi...

Gospodarstvo / ponedeljek, 4. julij 2016 / 13:43

Podobna letina žit kot lani

Pridelovalci žit pričakujejo podobno letino kot lani. Letos za razliko od preteklih let niso občutili suše.

Šport / ponedeljek, 4. julij 2016 / 13:41

Priprave z novim trenerjem

Smučarski tekači so uvodni del priprav na novo sezono opravili v Planici. Bili pa so tudi že na snegu na ledeniku Dachstein. Največja novost v ekipi je novi glavni trener, Italijan Stefano Sarraco.

Zanimivosti / ponedeljek, 4. julij 2016 / 13:08

Kaktus z več kot sto cvetovi

Naklo – Magda Štilec je potaknjenec kaktusa dobila od svoje mame pred mnogimi leti in zrasel je v mogočno rastlino. Ampak toliko živopisnih cvetov, kot jih ima letos, kaktus še ni imel. Magda Štile...

GG Plus / ponedeljek, 4. julij 2016 / 13:07

Pisal je poln energije in zanosa

»Nesi Andreju na Cankarjevo,« je Jasminu B. Frelihu po tem, ko je prebral njegov roman Na/pol, svetoval profesor na oddelku primerjalne književnosti Filozofske fakultete v Ljubljani Tomo Virk. In ga j...