Referendum, v Moravčah tudi volitve
V nedeljo bodo volivci že petnajstič v samostojni Sloveniji povabljeni na referendum. Izrekali se bodo o malem delu.
Kranj – Volivci bodo na referendumu odločali, ali so za uveljavitev zakona o malem delu, ki ga je državni zbor sprejel 16. novembra 2010. V Moravčah bodo v nedeljo izvedli tudi predčasne volitve, na katerih bodo volivci izvolili nov občinski svet. Za štirinajst svetniških mest se poteguje 76 kandidatov iz osmih strank in neodvisnih list.
Namen zakona o malem delu je, tako vlada, da uredi občasne oblike dela, ki jih ni mogoče urediti v zakonu o delovnih razmerjih in se opravljajo preko napotnice (t. i. študentsko delo). Zakon naj bi vsem, ki opravljajo občasna dela (poleg študentov tudi upokojencem in brezposelnim), omogočil primerljive pravice iz socialnih zavarovanj in s tem ustrezno varnost na trgu dela. Malo delo bo časovno omejeno (prav tako letni zaslužek), in pomeni le dodaten zaslužek, tako da obstoječe pravice vse tri skupine ohranijo. Z zakonom o malem delu želi vlada tudi zmanjšati obseg dela na črno, ki po nekaterih podatkih v Sloveniji dosega že 24 odstotkov BDP.
Pobudniki referenduma – Gibanje za dostojno delo in socialno družbo, Študentska organizacija Slovenije in Zveza svobodnih sindikatov Slovenije – so po drugi strani prepričani, da so spremembe na trgu dela nujne, a ne na način, kot ga predvideva zakon o malem delu, ker da ta prinaša preveliko fleksibilnost in s tem manj socialne varnosti. Ena največjih bojazni nasprotnikov zakona je, da bo malo delo resno ogrozilo redne zaposlitve.
Pripravimo pa se lahko že na nove referendume. Še letos bodo izvedli referendum o pokojninski reformi, v torek je 31 poslancev SDS in SNS vložilo zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, ki omejuje medsosedsko pomoč, ustavno sodišče pa presoja tudi o zahtevi za izvedbo zakonodajnega referenduma o noveli zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih, ki so jo prav tako vložili v SDS in SNS, nepovezani poslanec Andrej Magajna in poslanec narodnosti Roberto Battelli.