Janeza Bohoriča je na vrhu Save včeraj zamenjal Matej Narat (na sliki spodaj), ki ne bo imel lahke naloge pri finančni sanaciji enega največjih podjetij na Gorenjskem. (Foto: Gorazd Kavčič)

Kolikšna je izguba Save?

Včeraj je Janeza Bohoriča po petnajstih letih na čelu Save zamenjal Matej Narat. Ali izguba znaša več sto milijonov evrov?

Kranj – Po prvotnih načrtih naj bi Janez Bohorič v vlogi predsednika uprave Save odšel po objavi revidiranih rezultatov za leto 2010. Teh pa v sredo nadzornikom ni uspelo obravnavati, saj revizorska hiša KPMG ni pripravila revizorskih poročil zaradi zamika pri pripravi računovodskih izkazov pridruženih družb. Kljub temu da bo postopek zaključen šele konec aprila, je včeraj na Bohoričevo mesto sedel Matej Narat.

»S poslovnimi poročili Save in Poslovne skupine Sava smo se seznanili, odločali pa nismo, ker revizorju ni uspelo pregledati izkazov družb NFD Holding in Maksima Invest,« pojasnjuje prvi nadzornik Save Miran Kalčič. Kakšni so rezultati, v Savi pred zaključkom revizije ne razkrivajo. Znano je, da je imela Sava v prvih devetih mesecih preteklega leta dobrih osemdeset milijonov evrov izgube, na vprašanje, ali je izguba od takrat še narasla in znaša več sto milijonov evrov (neuradno 240 milijonov evrov), pa Kalčič odgovarja: »Konkretnih podatkov ne razkrivamo, giba se v to smer.«

Menjava na vrhu Save je bila organizirano pripravljena, vse gre po začrtani poti, je za Gorenjski glas povedal Bohorič: »Poslavljam se z dobrimi občutki, saj nam je kljub težkim razmeram uspelo Savo pustiti brez nepokrite izgube. Težko leto smo premostili z rezervami iz preteklosti, uspešna prihodnost pa je zagotovljena z izbranimi nasledniki.« Več Bohorič včeraj ni želel komentirati. Zato pa je Kalčič povedal, da o nadaljnjem dezinvestiranju nadzorniki niso odločali, program dezinvestiranja (prodaja Abanke) je že pripravljen. Visoka izguba naj bi bila (poleg stomilijonskega odpisa naložbe v Merkurju posledica neplačila posojila NFD Holdinga Savi, dolgujejo še približno 20 milijonov evrov, podobno je tudi pri Maksimi Holding.

»Savo moramo finančno konsolidirati in preoblikovati holding, pregledati celotni poslovni sistem Save in ga revidirati, pripraviti moramo ukrepe za izboljšanje poslovanja in izkoristiti vse notranje rezerve,« je ukrepe za izboljšanje poslovanja naštel prvi nadzornik. Meni, da bodo glavne dejavnosti Save ostale tako gumarstvo (ta danes ustvarja glavni denarni tok), turizem, nepremičnine kot finance.

Poleg Bohoriča, ki se poslavlja po petih petletnih mandatih, je včeraj iz Save odšel tudi Emil Vizovišek, tretji član uprave Vinko Perčič pa bo svojo funkcijo opravljal do zaključka rednega mandata. Od včeraj upravo Save poleg Narata (in do srede julija Perčiča) sestavljajo še Andrej Andoljšek, Miha Resman in Franci Strajnar. V nadzornem svetu je Miha Resmana zamenjal Gregor Rovanšek.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 26. junij 2007 / 07:00

Juhuhu počitnice

Ne vem, komu naj bolj privoščim počitnice – učiteljem, učencem ali staršem. Najboljše, da kar vsem, kajti zaslužijo si jih vsi. Učitelji zato, ker so na stalnem prepihu šolskih reform in kot kaže...

Objavljeno na isti dan


Jesenice / sreda, 7. januar 2015 / 16:33

Nič več slika, le še zvok

Jeseniški občinski svetniki so se strinjali z ukinitvijo videoprenosov sej občinskega sveta, odslej bodo na voljo zvočni prenosi sej prek občinske spletne strani. Prenosi sej so imeli največ štiridese...

Žirovnica / sreda, 7. januar 2015 / 16:31

Sprejeli občinski proračun

Občina Žirovnica je v novo leto stopila s potrjenima proračunoma za leti 2015 in 2016, ki bosta v znamenju zaključevanja dveh velikih investicij: gradnje kanalizacijskega sistema in prenove tamkajšnje...

Kronika / sreda, 7. januar 2015 / 13:12

Ne precenjujte znanja

Gorenjski policisti so minuli konec tedna obravnavali dve smučarski in eno sankaško nesrečo, zato opozarjajo, da je med zimskimi radostmi treba upoštevati varnostna pravila ter svoje sposobnosti.

Kronika / sreda, 7. januar 2015 / 13:10

Število prometnih nesreč se zmanjšuje

Tako v Sloveniji kot na Gorenjskem se je število prometnih nesreč pa tudi umrlih v njih zmanjšalo.

Radovljica / sreda, 7. januar 2015 / 12:50

Nov oltar v brezjanski baziliki

Oltar, v katerega so vstavili relikvije blaženega Lojzeta Grozdeta, je del prenove celotnega prezbiterija.