Pelargonije - najstarejše in najbolj trpežne rože oken in balkonov
Njihova domovina je Južna Afrika, zato najlepše uspevajo na močnem soncu. Najstarejša med okenskimi rožami, poleg gorenjskih nageljnov je pokončna rdeča pelargonija.
Nekateri jih imajo celo za trajnice. Ko iz potaknjencev zraste mlada rastlina, sadika lahko preživi kar nekaj sezon. Pelargonije je zelo enostavno vzdrževati, vedno se vršički ukoreninijo, prav vsakemu, ki le malo pozornosti nameni rožam. Poznamo številne sorte, najbolj priljubljene so rdeče, bele, rožnatih odtenkov je že nešteto. Pelargonija je odlična, kompaktna rastlina, ki dobro uspeva na vseh hišnih legah in tudi na dežju.
Zadnja leta tudi med pelargonije sadijo strukturne rastline. Skorajda vse se dobro obnesejo: moljevka, lotus, javorčki, asparagus, trave in druge cvetoče rastline. Vrtnarji so vzgojili veliko novih sort z dobrimi lastnostmi, ki jih je enostavno gojiti. Odporne so proti boleznim in škodljivcem. Ker pa vsak ljubitelj balkonskega cvetja rad preizkusi še druge rože, videvamo vedno bolj zanimive in raznolike zasaditve. Za zalivanje se vse bolj uporablja deževnico iz zbiralnikov. S tem se prepreči marsikatera bolezen rastlin, posebej kloroza na surfinijah.
Pelargonije, pa tudi druge rože, ki ste jih hranili čez zimo, sredi aprila prenesemo na prosto. Vendar ne v sončnem vremenu, ker jih bo ožgalo. Počakamo oblačne dni in jih postavimo v zatišno lego. Zalivamo po potrebi. Presadimo v novo zemljo in jih postavimo v zavetno lego vsaj do 1. maja. Ne izpostavljajmo mladih sadik kakšnemu močnemu dežju, saj bodo mlade korenine zgnile. Raje jih za nekaj dni umaknimo z balkonov. Ob tem času lahko na prosto že prenesemo oleandre, asparaguse, lovorje, rožmarin, kamelije. Nazadnje prenesemo ven, po ledenih možeh, dature, marjete, fuksije, bršlinke. Ko se dobro navadijo na zunanje temperature, jih po kakšnem tednu začnemo zalivati z gnojilom za cvetenje, vendar zelo postopoma: rastline so majhne in občutljive. Zelenim necvetočim rastlinam pa dodajamo gnojilo za zelenje. Pelargonijam in drugim močno cvetočim rožam dodamo gnojilo še po vrhu v koritu. Potresemo ga po površini in rahlo zagrebemo v zemljo. Če vsako leto izberete zelo raznoliko kombinacijo zasaditev balkonskih rož, izberite rastline z enakimi zahtevami po zalivanju. Saj veste, vsaka rastlina zahteva tudi drugačno zemljo. Surfinije naj ne bodo posajene s pelargonijami, ker imajo popolnoma drugačne zahteve. Ob nakupu vprašajte v vrtnariji, katere sodijo skupaj. Izbira je res tako velika, da ob nakupu, ko predvsem izbiramo z očmi, pozabimo, da nekatere rastline ne sodijo skupaj. Naj v enakih pogojih za rast rastejo le tiste, ki sodijo skupaj. Vsak si želi, da bi bila sezona rož čim lepša in tudi čim daljša, in da bi poletna sezona res prinesla veliko veselja tistim, ki jih to delo osrečuje. Končno se tudi znesek nakupa obrestuje, če je cvetje doseglo vaša pričakovanja. Pa veliko veselja z rožami čez poletno sezono tja do pozne jeseni vam želim.