Začetek sezone past za motoriste
Pomlad je tu, toplejši dnevi pa so na ceste že privabili prve motoriste, zato policija v sodelovanju z drugimi organizacijami ob začetku motoristične sezone (do 12. aprila) pripravlja številne aktivnosti, ki naj bi prispevale k izboljšanju varnosti motoristov v cestnem prometu. Predstavili so jih v sredo na avtopoligonu Policijske akademije v Tacnu.
Tacen - Motoristov je na slovenskih cestah vedno več in to ne samo ob koncih tedna in v lepem vremenu, temveč tudi v neugodnih vremenskih pogojih, je opozoril Matjaž Leskovar iz Sektorja prometne policije in med policijskimi aktivnostmi izpostavil dve ključni. »Prva je preventivna aktivnost, ki jo bo policija izvajala na povabilo različnih moto klubov in društev. Njen namen je, da se jih motoristi udeležijo in se sami praktično preizkusijo na poligonu ob svetovanju policistov inštruktorjev. Druga aktivnost pa je skoncentriran sistematičen nadzor nad večkratnimi kršitelji cestnoprometnih predpisov. Izvajali ga bomo sistematično, zoper te kršitelje pa bomo dosledno ukrepali tudi z zasegom motornega kolesa,« je napovedal. Ker ugotavljajo pri motoristih vedno večjo prisotnost alkohola v organizmu, predvsem v primerih hujših prometnih nesreč, bodo po Leskovarjevih besedah policisti ob odkrivanju hujših cestnoprometnih predpisov obvezno odredili tudi preizkus alkoholiziranosti. Lani so sicer večkratnim kršiteljem zasegli 259 motornih koles, predlani pa 180.
Leskovar je pozval tudi k strpnosti in sožitju med različnimi udeleženci v cestnem prometu: »Zmotno je mišljenje, da so motoristi divjaki. Določen odstotek je tudi takšnih, tako kot voznikov osebnih avtomobilov. Večina motoristov pa so udeleženci, ki se vozijo po predpisih, a žal zaradi različnih okoliščin vseeno pride do prometnih nesreč. Vsi udeleženci v cestnem prometu bi zato morali pokazati zadostno mero strpnosti do ostalih. Motoristi so nenazadnje poleg pešcev in kolesarjev najbolj ogroženi udeleženci v cestnem prometu.«
Direkcija RS za ceste je letos izdala novo, že tretjo publikacijo za motoriste z naslovom Ne spreglej! Umetnost se je ustaviti, ki so jo pripravili v sodelovanju s policijo in urednikom revije motoSi Mitjo Gustinčičem. Poleg brošure bodo kot dodatno opozorilo voznikom na določenih lokacijah postavili preventivne table »nevaren odsek« in »pozor, črna točka« ter jeklene varnostne ograje in dodatne lamele za motoriste. Prenovili so tudi spletno stran www.supermotorist.si, kjer so objavljeni številni koristni napotki, opozorila, tehnični ukrepi za večjo prometno varnost, publikacije in drugo gradivo.
Svoje aktivnosti je pripravila tudi Javna agencija RS za varnost prometa, ki bo poleg medijske kampanje Ne spreglej, trikrat poglej izvedla še različne preventivne aktivnosti na lokalni ravni, kot so prometne delavnice po srednjih šolah, delavnice za motoriste v organizaciji motoklubov in policije, tekmovanja Kaj veš o prometu, akcija Bistro glavo varuje čelada za voznike koles z motorjem in drugo, je napovedal Tomaž Svetina. Maja bodo posneli tudi dokumentarno oddajo o večji varnosti motoristov, načrtujejo pa tudi strokovno praktično obnavljanje znanja članov izpitnih komisij, ki ocenjujejo vožnjo enoslednih vozil.
Začetek sezone je velika past za motoriste, saj se ti na ceste vrnejo po polletnem premoru, zaradi katerega so že izgubili del izkušenj in pravi občutek za vožnjo, po drugi strani pa so nanje pozabili tudi ostali vozniki, ki jih lahko zato hitreje spregledajo, je opozoril odgovorni urednik revije motoSI Mitja Gustinčič. Pohvalil je izid nove publikacije za motoriste, saj ta razsvetljuje določene probleme v vožnji motoristov, jim svetuje, kako odpeljati ovinke, kako zavirati … Biti izkušen, biti v svetlih barvah in iti na ustrezen tečaj varne vožnje, so stvari, ki bi jih moral po njegovem upoštevati vsak motorist. »Motoristi morajo nekaj narediti za sebe, da jim bo jutri boljše. Pojdite na tečaj varne vožnje. Če si ga ne morete privoščiti, pa poskusite odpeljati osmico vsaj na domačem dvorišču,« je dejal.