Učinkovita pomoč do zaposlitve
Kljub pomislekom samozaposleni s pomočjo subvencije Zavoda za zaposlovanje ohranjajo zaposlitev, nekateri celo dodatno zaposlujejo.
Kranj – V Sloveniji je bilo konec februarja 115.608 brezposelnih oseb, od tega na Gorenjskem 8.565 oseb. Stopnja registrirane brezposelnosti v Sloveniji je 11,8-odstotna, na območju Območne službe Kranj 9,2-odstotna. Pred kratkim smo lahko na upravnem odboru Območne zbornice za Gorenjsko (GZS) slišali, da je spodbujanje samozaposlovanja prek Zavoda RS za zaposlovanje le umetno zniževanje brezposelnosti, pravega učinka pa ni.
»Spremljamo, kaj delajo samozaposleni s subvencijo,« pravi Mateja Pozvek, skrbnica aktivnosti spodbujanja samozaposlovanja v centralni službi Zavoda RS za zaposlovanje, in povzame: »Podatki kažejo, da se več kot 85 odstotkov samozaposlitev ohrani najmanj dve leti, kar pomeni, da gre za enega najuspešnejših programov aktivne politike zaposlovanja.« Ob tem je treba opozoriti, da so se vsi prejemniki subvencije za samozaposlitev do leta 2009 zavezali, da bodo ohranili samozaposlenost vsaj dve leti, sicer bi morali vrniti subvencijo. Lani se je to obdobje skrajšalo na eno leto, podatki pa kažejo, da so skoraj vsi prejemniki subvencije še vedno samozaposleni.
Da gre za najuspešnejši ukrep aktivne politike zaposlovanja, kažejo tudi drugi podatki. Skoraj 38 odstotkov prejemnikov subvencij iz leta 2007 je do danes odprlo nova delovna mesta oziroma so zaposlovali v svojem s. p., večinoma do tri osebe, dva takrat samostojna podjetnika pa celo več kot deset oseb. Aktivnost spodbujanja samozaposlovanja, ki vključuje tudi program pomoči pri samozaposlitvi in program subvencije za samozaposlitev, bodo na Zavodu za zaposlovanje izvajali tudi v letu 2011. Letos imajo v ta namen zagotovljenih okoli 17 milijonov evrov, že do konca februarja pa je bilo odobrenih 1.146 subvencij za samozaposlitev, ki jih sofinancirajo iz Evropskega socialnega sklada.
»Subvencijo za samozaposlitev lahko pridobijo tisti, ki so prijavljeni v evidenci brezposelnih pri Zavodu, in tisti, ki so pri Zavodu prijavljeni kot iskalci zaposlitve, katerih zaposlitev je ogrožena,« pojasnjuje Mateja Pozvek in nadaljuje: »Tisti, ki želijo pridobiti subvencijo, morajo imeti tudi poslovno idejo ter izkazati željo, pogoje in možnosti za samozaposlitev. Vključitev v aktivnost spodbujanja samozaposlovanja tako ni odvisna od časa prijave osebe pri Zavodu, temveč od ugotovljene smiselnosti samozaposlitvein dobrega zaposlitvenega načrta za samozaposlitev.« Lani je Zavod za aktivnosti samozaposlovanja porabil dobrih 20 milijonov, za 5.148 dodeljenih subvencij so porabili 19,5 milijona evrov, še leto prej pa so za skoraj identičen znesek (19,2 milijona evrov) podelili 4.330 subvencij za samozaposlitev.
Kandidati lahko subvencijo pridobijo, če predhodno zaključijo program pomoči pri samozaposlitvi (da pridobijo strokovno presojo podjetniškega svetovalca), da v predhodnih 12 mesecih niso bili samozaposleni, da v zadnjih petih letih od Zavoda niso prejeli finančne pomoči, da se samozaposlijo za polni delovni čas in drugo. Lani je bilo med prejemniki subvencije največ samozaposlitev v dejavnostih posredništva in trgovine, podjetniškega in poslovnega svetovanja, oglaševanja in raziskovanja trga, finančnih in zavarovalniških storitev in drugo. Največji delež subvencij za samozaposlitev je šlo lani na območje Območne službe Ljubljana, Območna služba Kranj pa je pristala na povprečnih (za regijo) desetih odstotkih ali 552 subvencijah.