Boštjan Lindav s PU Kranj, Branko Japelj s PU Ljubljana in Aleksander Kranjc iz Generalne policijske uprave (z leve) so predstavili marčevska odkritja laboratorijev za gojenje konoplje. (Foto: Gorazd Kavčič)

Odkrili sedem laboratorijev konoplje

Policija je marca odkrila kar sedem laboratorijev za pridelavo konoplje oziroma skunka, med njimi tudi laboratorija v Bohinju in na Jesenicah.

Ljubljana – V prostorih Uprave kriminalistične policije v Ljubljani so v ponedeljek predstavili rezultate zadnjih kriminalističnih preiskav, s katerimi so marca na območju policijskih uprav Ljubljana in Kranj odkrili kar sedem nelegalnih laboratorijev za hidroponično gojenje konoplje oziroma »skunka«. Ljubljanski in gorenjski kriminalisti so v hišnih preiskavah zasegli skupaj 1577 sadik konoplje različne velikosti, ogromno tehnične opreme, pa tudi po 2100 steklenic alkoholnih pijač Ballantines in Malibu ter ročno bombo.

Laboratorij v stari železarni

Gorenjski kriminalisti so po treh podobnih odkritjih februarja nova ilegalna laboratorija za hidroponično gojenje konoplje odkrili tudi ta mesec – na Jesenicah in v Bohinju. Kot je pojasnil vodja Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Kranj Boštjan Lindav, so jeseniški policisti 9. marca pridobili anonimno informacijo o sumu gojenja konoplje v zgradbi na območju stare jeseniške železarne. Preverili so jo še istega dne, ob tem pa zaznali tudi neznana moška, ki sta vstopila v objekt, v katerem se je dejansko nahajal laboratorij za konopljo. Po krajšem zadrževanju v njem sta objekt zapustila na drugem koncu. Tam so ju pričakali kriminalisti in ugotovili, da gre za 27- in 24-letnika iz okolice Jesenic, ki sta imela objekt v najemu. Odvzeli so jima prostost, na podlagi sodne odredbe pa so opravili hišni preiskavi odkritega laboratorija in njunega bivališča. V najetih prostorih so našli in zasegli različno opremo (gnojila, minerale za rast, vitamine, kocke iz kokosovih vlaken, škropilnice, namakalni sistem, vodovodne cevi), črno vrečo z manjšo količino posušenih delov konoplje in 105 različno velikih konopljinih rastlin. »Prostor je bil dobro opremljen, saj je imel pravilno postavljene odvode in dovode zraka ter s časovnimi stikali uravnavano svetlobo in toploto,« je razkril Lindav.

Blejski policisti pa so že v začetku leta pridobili informacijo, da 59-letni občan iz okolice Bohinja doma goji konopljo. 15. marca so tako preiskali njegovo stanovanjsko hišo in v kleti odkrili laboratorij. Zasegli so 40 sadik konoplje, velike od 30 do 40 centimetrov, in pripadajočo opremo, kot so luči, ventilatorji, dušilke, prezračevalne cevi, termostati, gnojila … V bližnjem gospodarskem objektu so našli še 27 konopljinih sadik, velikih od 10 do 20 centimetrov, in štiri sadike, visoke 120 centimetrov, s pripadajočo opremo za gojenje.

Vse tri gorenjske pridelovalce »skunka« bodo policisti kazensko ovadili, blejski policisti pa bodo 59-letnega Bohinjca ovadili tudi zaradi posesti prepovedanega vojaškega orožja, saj so v njegovi hiši našli tudi ročno bombo M75.

Laboratoriji konoplje vse večji problem

Policija beleži izrazit porast odkritih laboratorijev za hidroponično gojenje konoplje, je opozoril Aleksander Kranjc iz Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi. Leta 2009 do jih odkrili devet, lani kar 41, letos pa že trinajst. Pridelovalci konoplje z novim načinom hidroponičnega gojenja konoplje v zaprtih prostorih, kot so kleti, garaže, rastlinjaki ipd., pridelujejo marihuano, ki je veliko močnejša, saj vsebuje več THC-ja. Ta način gojenja zahteva vrsto posebnih pogojev: konoplja se namreč ne goji v zemlji, temveč v mešanici peska, gramoza in žaganja, pridelovalci pa uporabljajo močno umetno svetlobo in toploto ter veliko vode, ki ji dodajajo naravna ali kemična gnojila, ki vsebujejo cink, sulfat in manganov klorid. V takšnih pogojih raste konoplja veliko hitreje, hitreje tudi dozori in da tudi do desetkrat večji pridelek kot konoplja, gojena na prostem. »V Evropi, Kanadi in ZDA postaja nov način proizvodnje marihuane v zaprtih prostorih vse bolj pereč problem, saj je učinek te konoplje veliko močnejši, način njenega gojenja pa je tudi teže odkriti,« je povedal Kranjc.

S posamezno odraslo rastlino gojitelj pridela približno 25 gramov posušenih delcev rastline, ki so primerni za nadaljnjo prodajo. Na črnem trgu se cena za kilogram skunka giba med štiri in pet tisoč evri. V idealnih razmerah potrebujejo gojitelji za eno »žetev« od tri do štiri mesece, tako da lahko na leto izvedejo tri "žetve" tako pridelane prepovedane droge, ob posebej idealnih pogojih pa je možnih celo do šest »žetev« na leto.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 4. julij 2013 / 11:36

Abraham in zgoščenka

Člani ansambla Trgovci so petdesetletnico svojega delovanja pred dnevi praznovali s predstavitvijo svoje nove zgoščenke in torto velikanko, s katero so posladkali svoje zveste poslušalce.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / nedelja, 23. november 2008 / 07:00

Dokumentarni film Graščak z Brda pri Lukovici

V nedeljo ob 21.25 bodo na prvem programu TV Slovenija predvajali dokumentarni portret Graščak z Brda pri Lukovici avtorjev Barbare Brezavšček in Slavka Hrena.