Štipendija tudi do štiristo evrov
Vlada predlaga nov zakon o štipendiranju, kjer bi bili cenzusi ugodnejši, prejemki pa tudi do štiristo evrov.
Ljubljana – Štipendije bi bil deležen dijak in študent po 18. letu starosti, pri katerem povprečni mesečni dohodek na družinskega člana v preteklem koledarskem letu pred vložitvijo vloge ne presega 64 odstotkov neto povprečne plače na družinskega člana. To pomeni okvirno 630 evrov in je ugodneje kot po sedanji ureditvi, ko je cenzus okoli 380 evrov. Višina državne štipendije bo v največji meri odvisna od dohodka na družinskega člana in bo znašala od 70 do 190 evrov, ob tem pa bo mogoče k državni štipendiji dobiti še dodatek na oddaljenost (od 25 do 130 evrov) in na učni uspeh (od 16,66 do 40 evrov), ostaja tudi dodatek za štipendiste s posebnimi potrebami (50 evrov), tako da bo najvišji možni znesek državne štipendije lahko znašal tudi do štiristo evrov.
Pri kadrovskih štipendijah je predviden višji delež sofinanciranja (od petdeset do sedemdeset odstotkov), določena najnižja kadrovska štipendija, fleksibilneje je urejeno morebitno vračanje štipendije, novost je enomesečna poskusna doba (delovna praksa), ki omogoči medsebojno spoznavanje štipendista in delodajalca in daje možnost, da brez kakršnihkoli obveznosti prekineta štipendijsko razmerje. Predvidena je tudi štipendija za deficitarnost, ki naj bi znašala 120 evrov za dijake in 140 za študente. Pri štipendijah za nadarjene bo treba izpolnjevati več pogojev, ne le enega (visoka povprečna ocena in izjemni dosežki). Po novem pa bo mogoče kombinirati tudi več različnih štipendij, če pa bi seštevek štipendij z vsemi dodatki presegel znesek štiristo evrov mesečno, se bo štipendistu državna štipendija sorazmerno znižala oziroma mu mirovala.
Vsi štipenditorji, čeprav štipendije dodeljujejo iz lastnih sredstev, so zavezani k letnemu poročanju, sedaj to velja le za štipendije, ki jih država posredno ali neposredno financira. Čas prejemanja štipendije se bo ujemal s trajanjem študija, prejemanje pa bo lahko podaljšano za dodatno leto prejemanja štipendije za ponavljanje letnika iz zdravstvenih razlogov, starševstva ali drugih utemeljenih razlogov ter dodatno leto za absolventski staž. Poleg sedanjih virov naj bi se štipendije napajale tudi iz dajatev iz malega dela.