Kronika tedna
Zaradi neprištevnosti na zdravljenje
Ljubljansko sodišče je na vnovičnem sojenju 25-letnemu študentu dramske igre Predragu Mitroviću iz Kranja, ki je 25. novembra lani v preddverju Akademije za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani zabodel svojega profesorja Jerneja Lorencija, izreklo varnostni ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v psihiatrični ustanovi. Sodni izvedenec psihiater dr. Slavko Ziherl je namreč ocenil, da je bil obtoženi ob napadu na profesorja neprišteven, ker se zaradi psihotične motnje in osebnostne motenosti ni zavedal svojega ravnanja in ga tudi ni imel pod nadzorom. Na prvem sojenju, ko so Mitrovića obsodili na štiri leta zapora, sta izvedenca psihiatra dr. Vanja F. Rejec in dr. Martina Tomori menila, da je bil Mitrović med napadom na profesorja le bistveno zmanjšano prišteven. Višje sodišče je sodbo razveljavilo, ker da je treba še enkrat proučiti stopnjo njegove (ne)prištevnosti. Obtoženi se je na sodišču zagovarjal, da je pred tragedijo tri dni zapored sanjal, kako bodo ubili njegovo mamo (tedaj že dolgo pokojno), slišal pa je tudi grožnje in strel. Usodnega dne je zaslišal glas, ki mu je naročil, naj zabode profesorja, sicer bo prišlo do nedolžnih žrtev. V psihiatrični bolnišnici je Mitrović zdravnikom sprva razlagal, da ga je Lorenci poniževal in mu govoril, da ne bo dober igralec. Prej omenjeni glas je začel omenjati šele po dveh dneh, kar pa se psihiatru ne zdi sumljivo.
Matoz od RTV zahteva odškodnino
Odvetnik Franci Matoz od RTV Slovenija zahteva dvajset tisoč evrov zaradi prispevka v oddaji Dnevnik 16. marca 2009, v katerem so govorili o računalniškem vdoru v sodni spis na koprskem sodišču, s katerim naj bi neznanci izbrisali ključne dele sodbe. Matoz meni, da so s tem njemu očitali, da je popravljal podatke v sodnem spisu, kar je za odvetnika očitek najhujše vrste.
Pridržali enajst voznikov
Minuli teden (od 13. do 19. decembra) je v prometnih nesrečah v Sloveniji umrla ena oseba, so sporočili z Generalne policijske uprave. Na Gorenjskem so v tem obdobju policisti obravnavali 31 prometnih nesreč, v katerih se je ena oseba lažje poškodovala. Zaradi vožnje pod vplivom alkohola so gorenjski policisti do streznitve pridržali enajst voznikov, dva od njih sta tudi povzročila nesreči. Letos je na slovenskih cestah umrlo 137 ljudi (lani 166). Na Gorenjskem je umrlo 16 oseb, v enakem obdobju lani pa 23.