Pogledi v dušo
V treh osrednjih galerijah v Kranju svoja dela iz najnovejšega cikla Uvid - ok(n)o v dušo razstavlja Klementina Golija.
Sodelovanje Gorenjskega muzeja in Mestne galerije Ljubljana je obrodilo novo razstavo likovnih del Kranjčanke, akademske slikarke Klementine Golija. Gre namreč za slike iz njenega najnovejšega cikla Uvid – ok(n)o v dušo, ki ga je v večjem delu predstavila decembra lani v Ljubljani, tokrat pa ga je oplemenitila še z nekaterimi stvaritvami iz prejšnjega likovnega sklopa, imenovanega Geografija spomina. Pravzaprav gre za neke vrste ustvarjalno nadaljevanje.
»Vse, kar človek doživi, se vpiše v polje spomina, ki je sestavljeno tako iz osebnega kot kolektivnega spomina, kar je povezano s teboj osebno in v smislu evolucije in razvoja človeka. Vse, kar je bilo povedano, videno, doživeto, se nalaga, plasti v človekov spomin. Spomin preteklost povezuje s sedanjostjo in iz obeh komponent oblikuje prihodnost,« filozofsko osnovo svojega umetniškega delovanja pojasnjuje avtorica in dodaja: »V ustvarjalnih trenutkih luščimo iz zakladnice tega spomina, sama te »luščine« na primer spreminjam v likovne znake, simbole in kompozicije, ki potem oblikujejo neko novo likovno celoto.« Avtorica vidi stvari v svojem bistvu, v osnovnem elementarnem stanju, v neki celostni duhovni atmosferi, pa vendarle je njen »uvid« vendarle bolj obrnjen navznoter, v nek intimni svet. Zato Okno oziroma oko v dušo.
Skozi množino podslikav Golija postopno gradi mnogoterost pogledov, usmerjenih v motivna središča, nekakšne prostore ali poti oziroma osvetljena okna, odpirajoč jih proti segmentom notranjega, intimnega sveta. Umetnica vzpostavlja slikarski stik z zunanjim in predvsem notranjim svetom, kjer se čustva podvajajo, misli krepijo in izraznost narašča, je k razstavi med drugim zapisal dr. Sarival Sosič. Likovna dela, predvsem gre za kolaže, so koncipirana tako, da je središčni motiv oblika očesa ali kroga, kar pomeni pogled v notranji svet, v dušo.
Najnovejša likovna ustvarjalnost Klementine Golija je predstavljena v Galeriji Mestne hiše, sosednji Mali galeriji in v Galeriji Prešernove hiše, na ogled bo vse do 6. aprila.