Rak kože najpogostejši
V letu 2007 je na Gorenjskem za rakom na novo obolelo 1252 prebivalcev, od tega 673 moških in 579 žensk, kar je bilo skoraj enajst odstotkov vseh novo odkritih vrst rakov v Sloveniji.
»Pogostost pojavljanja novih primerov raka je na Gorenjskem višja kot v Sloveniji. Najpogostejši rak pri obeh spolih je bil leta 2007 rak kože (brez malignega melanoma), ki je na Gorenjskem pri obeh spolih odkrit precej pogosteje kot v drugih delih Slovenije. Pri moških je bilo na Gorenjskem v letu 2007 na novo odkritih 130 primerov raka kože na 100 tisoč prebivalcev, v Sloveniji 88, pri ženskah na Gorenjskem v istem letu 144 na 100 tisoč prebivalk, v Sloveniji pa 91. Na drugem mestu po številu novo odkritih primerov je bil na Gorenjskem rak na pljučih, ki je tudi precej pogostejši kot v Slovenji, sledili so rak na debelem črevesu in danke, rak na dojki in rak na prostati,« je sporočila Alenka Hafner, dr. med., iz Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj.
V istem letu je na Gorenjskem zaradi novotvorb umrlo 329 moških in 220 žensk. »Novotvorbe so bile z 32 odstotki vseh smrti na Gorenjskem drugi najpogostejši vzrok smrti, takoj za boleznimi obtočil; pri moških pa so novotvorbe s 37 odstotki celo vodilni vzrok smrti. Rak na prebavilih, rak na dihalih in rak na dojkah so novotvorbe, ki na Gorenjskem zahtevajo največ smrti. Umrljivost se s starostjo povečuje, od leta 2001 do leta 2005 je bila že petina moških z rakom in skoraj tretjina žensk ob diagnozi raka stara 75 ali več let. Preživetje bolnikov z rakom se za večino rakavih obolenj pomembno izboljšuje. Petletno preživetje v Sloveniji je v zadnjem opazovanem obdobju znašalo pri moških 50 odstotkov, pri ženskah 64 odstotkov,« je pojasnila Hafnerjeva.
Zadnje izmed priporočil Evropskega kodeksa proti raku opozarja na pomen nalezljivih bolezni v nastanku raka in spodbuja k cepljenju proti tistim, za katere so cepiva na voljo. Strokovnjaki ocenjujejo, da lahko trajnim okužbam z virusi, bakterijami ali paraziti pripišemo okrog osemnajst odstotkov vseh rakov po svetu, v Evropski zvezi nekoliko manj, okrog deset odstotkov. Organi, na katerih lahko okužba vodi v nastanek raka, so jetra, maternični vrat, želodec, limfatično tkivo in sečni mehur. K preventivi teh rakov pripomore cepljenje proti okužbi (če je na voljo) ali učinkovito zdravljenje okužb.