Kampanja o malem delu že poteka
Referendumska kampanja za zakon o malem delu se je že začela, organizatorji pa so: vlada, Študentska organizacija Slovenije (ŠOS), ki je pobudnica za začetek postopkov za razpis referenduma, Zveza svobodnih sindikatov Slovenije in Gibanje za dostojno delo in socialno družbo.
Ljubljana - Prednosti zakona o malem delu v imenu vlade so prvega dne referendumske kampanje predstavili minister za delo Ivan Svetlik, gospodarska ministrica Darja Radić, minister za znanost Gregor Golobič in državna sekretarka na ministrstvu za šolstvo Alenka Kovšca. Po njihovih besedah bo zakon povečal varnost tistih, ki zdaj opravljajo začasna dela, delodajalcem pa postavlja omejitve, koliko dela lahko opravijo mali delavci. Z malim delom bo lahko posameznik letno zaslužil do šest tisoč evrov. Zakon ponuja pokojninsko in zdravstveno zavarovanje, določa tudi minimalno urno postavko. Predvideno je tudi, da bo posebna komisija spremljala učinke zakona in predlagala morebitne spremembe, če bodo ti negativni.
Nasprotniki zakona te argumente zavračajo. Omejevanje študentskega dela ob nezadostni štipendijski politiki bo imelo velike negativne posledice na šolajočo se mladino, so prepričani v študentski organizaciji. Povzročilo bo nedostopnost izobraževanja za socialno šibkejše in posledično upad splošne izobrazbene ravni mladih, ki se že danes soočajo z velikim zaposlitvenim problemom. V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije pa navajajo, da gre pri malem delu za delo brez številnih pravic. Urna postavka malih delavcev bo štiri evre za petek in svetek, za rednega delavca je šest evrov na delavnik in še enkrat toliko za nedeljo popoldne, pravice redno zaposlenih in malih delavcev primerjajo v svobodnih sindikatih. Povračila stroškov za malico pa mali delavci nimajo, niti stroškov prevoza na delo (redno zaposleni ima pravico do najmanj 70 odstotkov cene prevoza), niti regresa za malico, ne letnega dopusta, dodatka na delovno dobo, odpravnine ali odpovednega roka. Malo delo ni prava pot, pravi predsednik te sindikalne centrale Dušan Semolič, češ da je uveljavitev malega dela v Nemčiji uničila milijon delovnih mest, le desetina tistih, ki delajo prek malega dela, pa naj bi imelo možnost dobiti delo za nedoločen čas.
Pred referendumom se do zakona o malem delu opredeljujejo tudi podmladki političnih strank. V Mladi Sloveniji (podmladek NSi) mu nasprotujejo, medtem ko so v Mladem forumu SD prepričani, da prinaša dobre rešitve.