Grims: gre za sovražni govor
V javnosti močno odmeva nedavna objava vzporednih fotografij poslanca Branka Grimsa z družino ter družine nacističnega zločinca Josepha Goebbelsa v reviji Mladina.
Kranj - V Inštitutu dr. Jožeta Pučnika so o tej objavi zapisali, da je morda najbolj nizkotno in zavrženo dejanje slovenskega novinarstva v novejši zgodovini. »Vzporejanje politikov demokratičnega spektra z nacističnimi zločinci v evropskih demokracijah zaradi njihovih bridkih zgodovinskih izkušenj pomeni hojo po samem tankem robu svobode izražanja, marsikje pa je tudi prepovedano, celo kaznivo. Če pa v takšne primerjave vpletejo še poslančevo družino, gre za strahotno kršenje človekovih pravic,« so med drugim zapisali v svoji izjavi, v kateri protestirajo proti zavržnim dejanjem in proti nizkotnemu sovražnemu govoru Mladine in njenega urednika, ki je hkrati tudi predsednik Društva novinarjev Slovenije. Zoper to objavo se niso oglasili le iz Grimsu in njegovi politični opciji naklonjenih političnih in civilnodružbenih krogov. Svoj protest je javno izrazil tudi Gregor Golobič, ne kot predsednik stranke Zares ali sorodnik ene od oseb na sporni fotografiji, kot je zapisal v odprtem pismu. Objavo je označil kot izpad, ki ga tudi žanr ne more opravičiti. Aluzije in vzporedna objava družinske fotografije nacističnega zločinca in slovenskega politika z ženami in otroki predstavljajo škandal, ki mu ne morem najti primerjave v večdesetletni legitimni kritični, radikalni, pogosto tudi duhoviti, ironični ali satirični praksi Mladine. Vlačenje otrok kogarkoli v kakršnekoli politične kontekste je vselej nedopustno, v konkretnem primeru pa tudi neopravičljivo in skrajno zavrženo,« je zapisal Golobič.
Sporna fotografija je bila objavljena v satirični rubriki revije Mladina, njen urednik Grega Repovž pa je za osrednji slovenski dnevnik pojasnil, da je bil namen objave »radikalno pokazati, kam vodi današnji politični jezik, kjer se vlado primerja z Gadafijevim režimom, predsednika države z Waldheimom in novinarje s komunističnimi dediči«. Opozarja na dvojne standarde: medtem ko je Janši, Grimsu in SDS dovoljeno vse, se javnost zgraža nad tem, da Denis Sarkić primerja Grimsa in Goebelsa, kar je urednik zapisal tudi v uvodniku Mladine.
Branko Grims dejanja doslej javno ni komentiral, na naše vprašanje pa je odgovoril, da ni prvič, da ga »tranzicijska levica« diskreditira v javnosti, vendar tako daleč doslej še niso šli. Najbolj zavržena oblika političnega boja je, če pri diskreditaciji političnega nasprotnika uporabiš njegove najbližje, pravi Grims in zatrjuje, da gre po mednarodnem pravu in evropskih normah za sovražni govor. Vprašuje se tudi, kako bo ob dejstvu, da je sovražni govor kaznivo dejanje, ukrepala pravna država. Sam pravi, da se ne namerava odzvati s kako tožbo. Dodaja še, da se takšne in podobne politične diskreditacije pojavijo v primerih, ko »tranzicijski levici« zmanjka argumentov.