Gorenjski Sinti niso Romi
Veliko ljudi se moti o poimenovanju gorenjskih Sintov. Mnogi jih uvrščajo med Cigane, spet drugi med Rome, tretji sploh ne razlikujejo ne prvih ne drugih.
Jesenice - In kdo sploh so Sinti? Gre za samostojno etnično skupnost, ki ne izvira iz plemena Romov. Še več: z Romi se med seboj ne morejo niti sporazumevati, saj govorijo povsem različna jezika. V Evropi živi nekje med osem in deset milijonov Ciganov. Izhajajo iz Indije ter se delijo na Rome, Sinte ter tri manjša plemena. Danes je v Sloveniji le še 130 Sintov, ki živijo izključno na Gorenjskem. Že vsaj tri desetletja raziskujejo svojo etnično ureditev, kljub znanstvenim dokazom o svojem izvoru pa pri priznavanju narodne manjšine znova in znova naletijo na »gluha ušesa«.
Po besedah predsednika Zveze Sintov Slovenije Borisa Horna si že dolgih osem let prizadevajo za uveljavitev pravic oz. za priznanje sintske manjšine. Pa vendar so še vedno na začetku. Horn poudarja, da se diskriminiranje in zatiranje najbolj vidi, ko zaprosijo za finančno pomoč. Takrat jih »najvišji« uvrščajo med Sinte, saj so Romi - nasprotno od njih - z zakonom deležni denarne pomoči. Gorenjskim Sintom z majhnimi prispevki pomagajo le jeseniška, radovljiška in blejska občina.
Sinti pa so aktivni tudi na kulturnem področju. Vsako leto v Begunjah na Gorenjskem pripravijo proslava v spomin vsem žrtvam nacističnega genocida med njihovimi predniki. Pri tej organizaciji jim pomagata radovljiška in jeseniška občina. Z željo in mislijo po izobrazbi njihovih mlajših generacij so si pred časom prizadevali tudi za ustanovitev RTV Sinti. Predsednik zveze Sintov verjame, da je bil tudi ta neuspeh povezan z nerešenim problemov njihove etnične skupnosti.
Pleme, ki izhaja iz priimka Rajhard, pa je prepoznavno predvsem po zabaviščnih parkih. Zadnje čase tudi na tem področju vse bolj pogosto naletijo na banalne ovire in diskriminacijo. Horn zatrjuje, da so v januarju prejeli sklep Zavoda za šport Jesenice, kjer jasno piše, da bodo prostor za zabaviščni park oddali drugemu podjetju, ki ima urejeno vso potrebno dokumentacijo za obratovanje. Neposluha lastne občine nikakor ne morejo sprejeti, zato bodo po Hornovih besedah zadevo poskušali rešiti pri jeseniškemu županu.
Da so Sinti zares svoje pleme, priča tudi sintska zgodovina. Na to temo je mag. teologije in filozofije Rinaldo Diricchardi - Muzga napisal knjigo. Ta prav tako ni dosegla uspeha pri tiskanju in izdaji, kar le še potrjuje zares neenakopraven položaj sintskega plemena v Sloveniji.
Kljub vsem preprekam vztrajajo in imajo neustavljiv zagon. Intenzivno pripravljajo novo »rap« glasbeno skupino J & S, ki bo pela v sintskem jeziku. Upajo in verjamejo, da bodo vsaj na tem področju uspešni, je dodal predsednik Zveze Sintov Slovenije.
In kaj si želijo gorenjski Sinti? Le to, da bi bili v Sloveniji z zakonom priznani kot samostojna etnična skupina, da bi bili spoštovani in ne zatirani. Tudi Romi imajo svoje pravice, ki so zakonsko določene in urejene. Torej, zakaj jih ne bi imeli še Sinti?