Javni protest in odprta pisma
Potem ko so kranjski svetniki na februarski seji izglasovali, da objavijo nov razpis za direktorja Prešernovega gledališča, so na to odločitev dobili javni protest in odprta pisma.
Kranj – Znano je, da so se kranjski svetniki lani 16. junija odločili, da za novo direktorico Prešernovega gledališča v Kranju imenujejo Ivano Djilas. Prav tako je znano, da se je dosedanji direktor in njen edini protikandidat Borut Veselko pritožil in nekaj dni pred 1. februarjem letos, ko naj bi vodenje gledališča prevzela Djilasova, s pritožbo o postopkovni napaki pri Upravnem sodišču tudi uspel. Kranjski mestni svetniki, ki naj bi na februarski seji z dodatnimi argumenti odločali, ali Djilasova bo direktorica ali ne, pa so se odločili, da objavijo nov razpis, do izbire direktorja pa bo gledališče vodila v. d. direktorice Mirjam Drnovšček.
Prva, ki se je na to odločitev odzvala, je bila Ivana Djilas. Pojasnila je, da odločitev za nov razpis razume kot nezaupnico, zato ne bo več kandidirala. Odločitev svetnikov in njeno odločitev so nato z oprtim pismom županu MO Kranj, članom mestnega sveta, Ministrstvu za kulturo in medijem poslali umetniški ansambel in strokovni svet Prešernovega gledališča Kranj, v pismu pa opozarjajo predvsem na umetniške, etične in finančne posledice neodgovornih odločitev in pozivajo k ponovnemu odgovornemu in profesionalnemu razmisleku.
Odprto pismo je županu poslalo tudi Društvo gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije na čelu s predsednikom Blažem Lukanom, v njem pa navajajo, da so kot strokovno društvo dolžni opozoriti na neodgovorno in kvarno ravnanje kranjskega mestnega sveta z gledališčem, katerega delovanje služi javnemu interesu. Tudi oni Mestni svet in župana pozivajo, naj znova premislijo o svoji odločitvi, Ministrstvo za kulturo RS pa naj skrbno bedi nad dogajanjem, povezanim s Prešernovim gledališčem.
Z javnim protestom se je na dogodke v zvezi s Prešernovim gledališčem odzvalo tudi Združenje dramskih umetnikov Slovenije na čelu s predsednico Alenko Pirjevec, ki od župana in Mestnega sveta prav tako pričakuje, da še enkrat premislita o sporni odločitvi ter (kot navajajo) politično montiranem »procesu« zoper izbrano direktorico, ki že ima podpisano veljavno pogodbo.
»V prid kvalitetnega nadaljevanja dela Prešernovega gledališča Kranj, ki s svojo produkcijo in Tednom slovenske drame bistveno prispeva k celostni podobi slovenske uprizoritvene umetnosti, na ministrstvu pričakujemo, da se bodo zapleti z imenovanjem vodstva gledališča čim prej končali, in to samo na podlagi strokovnih presoj,« so kot odziv na dogajanje v Prešernovem gledališču in Mestnem svetu med drugim zapisali iz Ministrstvo za kulturo.