Upokojenci moramo biti državotvorni
"Država je v tako veliki stiski, da se moramo upokojenci obnašati državotvorno in poskušati pomagati, da bo pokojninski sistem čim dlje vzdržen," pravi predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak.
Šenčur – »Večina v upravnem odboru Zveze društev upokojencev Slovenije je mnenja, da novi zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju za sedanje upokojence prinaša nekaj dobrih novosti, da nam pokojnine ne bodo več padale kot zadnjih deset let. Za nove upokojence pa bo težje, saj se podaljšujeta obdobje za izračun pokojnine in delovna doba,« je v soboto na občnem zboru Društva upokojencev Šenčur dejala predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak.
V Zdusu podpirajo tudi zakon o malem delu, je dodala Kožuh Novakova. »Vsaka generacija prihaja v starost bolj zdrava in živi dlje. Če torej ne bomo ničesar spremenili, se bomo najbrž tudi mi morali vključiti v delo. Tudi na našo iniciativo so zato pripravili zakon o malem delu, po katerem se bodo upokojenci lahko brez težav še vključevali v delovni proces. Za upokojence je torej zakon o malem delu dober, dober pa je tudi za študente. Prinesel bo nekaj več denarja za štipendije, nekaj manj pa za posrednike, ki so se v zadnjih letih zelo razpasli in razbohotili,« je pojasnila in dodala, da je glavna bojazen zaradi predlaganega zakona, o katerem bomo odločali na referendumu, da se bo malo delo razvilo na škodo rednih zaposlitev, kar opažajo tudi v Nemčiji, kjer imajo podoben zakon. »Vendar pa sploh ne vemo, kakšne bodo oblike dela v prihodnosti,« pravi. Predsednica Zdusa je tudi pozdravila namero zdravstvenega ministra, da ukine dopolnilno zdravstveno zavarovanje in vse pravice prenese v obvezno zavarovanje: »To je nedvomno najbolj pravičen sistem, po katerem ljudje za zdravstvo plačujejo, glede na svoje dohodke in premoženje, medtem ko v dopolnilno zavarovanje vsi enako plačujemo.«
Na že 58. občnem zboru DU Šenčur so se sicer seznanili s poročili o delu in finančnem poslovanju društva v lanskem delu. Predsednik društva Janez Sušnik je ob tem poudaril, da je v DU Šenčur včlanjenih že 1146 upokojencev, kar je skoraj 14 odstotkov občanov občine Šenčur. V društvu je aktivnih pet sekcij (izletniška, kegljaška, pohodniška, kolesarska in balinarska), še posebej pa so ponosni na svoje prostovoljce, ki sodelujejo v projektu Starejši za starejše.