Kdo laže, Türk ali Janša?
V javnosti se nadaljuje besedni dvoboj, povezan z bombnim atentatom leta 1979 v Velikovcu.
Ljubljana - SDS je predsednika države Danila Türka namreč obtožil, da je kot predsednik komisije za manjšinska vprašanja pri Republiški konferenci SZDL vedel za okoliščine atentata v Velikovcu leta 1979 in da laže, ko trdi, da je bil o tem obveščen le iz medijev. To so v stranki dokazovali z arhivskimi dokumenti. Po objavi v medijih, da so v SDS ponaredili arhivski dokument, ki naj bi dokazoval predsednikovo laž, pa je prvak SDS Janez Janša na spletnih straneh stranke objavil zapis Strah pred resnico. Janša zatrjuje, da gre pri trditvi o ponarejanju ali prirejanju dokumentov za sprevračanje dejstev. Piše tudi, da ne more z gotovostjo trditi, da je Danilo Türk vedel za atentat v Velikovcu ali bil vanj vpleten, zagotovo pa je iz dokumentov, ki jih je SDS objavil na spletnih straneh, razvidno, da predsednik laže, da je bil o tem obveščen le iz medijev. Kot predsednik komisije za manjšinska vprašanja (oziroma jo je prejel njegov predhodnik, Türk pa naj bi bil tedaj sekretar te komisije) naj bi namreč prejel pošto s prilogami, ki jo je prejelo še devet drugih pomembnih političnih funkcionarjev v Sloveniji, v njej pa je bila informacija o sodnem procesu zoper atentatorja v Velikovcu.
Na to pisanje se je odzval predsednik Danilo Türk, češ da gre za lažnive obtožbe, za beg pred resnico v ponarejanja in podtikanja, in da predsedniku SDS ni uspelo odgovoriti na vprašanje, ali so očitki o ponarejanju dokumentov, ki jih je SDS objavil na svoji spletni strani, resnični. Predsednik Türk je svoje stališče o slednjih že predstavil na novinarski konferenci 10. februarja, ko je zavrnil neresnice, podtikanja in manipulacije o svoji vpletenosti v bombni napad v Velikovcu leta 1979. »V zvezi s tem je treba znova opozoriti, da vsi dokumenti vsebujejo zgolj predstavljanje medijskih poročil o dogodku, ki jim je dodanih nekaj diplomatskih komentarjev. O vsem dogajanju so namreč obširno poročali takratni mediji, zlasti na avstrijski strani meje. V dokumentih, ki jih je predstavil SDS, tako ni nobenih neposrednih informacij o ozadjih dogodka, ki jih vidijo avtorji podtikanj, zato predsednik Türk znova poudarja, da prav ti dokumenti postavljajo avtorje teh podtikanj na laž,« pravijo v predsednikovem kabinetu.
Iz Arhiva Slovenije so sporočili, da je dokument, ki ga je SDS objavil na svoji spletni strani, sestavljen iz treh dokumentov. Izvirni dokument zato arhiv objavlja na svojih spretnih straneh in obenem sporoča, da nimajo ne nadzora ne vpliva na to, kako uporabniki ravnajo z legalno pridobljenimi arhivskimi gradivi. Ministrstvo za kulturo pa je arhivu naložilo, naj preveri, ali je šlo v tem primeru za zlorabo arhivskega gradiva. Do tega vprašanja se v teh dneh opredeljujejo predstavniki političnih strank in druge javnosti. Na spletni strani SDS pa se je pojavilo že novo sporočilo z opravičilom in pojasnilom bralcem, češ da so objavili pristne dokumente, vendar pa ne morejo z gotovostjo trditi, kaj so naslovniki v prilogah dopisa, ki ga je poslal republiški sekretariat za mednarodno sodelovanje julija 1980, dejansko dobili v roke. Dopuščajo možnost, da so bile morda skenirane tudi strani, ki niso bile priloga dopisu. Gradivo so v SDS iz arhiva namreč odbirali lani in sedaj nameravajo znova preveriti, ali je do tega prišlo zaradi njihove malomarnosti. V tem primeru se obiskovalcem spletne strani SDS opravičujejo. Še vedno pa trdijo, da je bil Türk v najožji skupini republiškega vodstva, ki je bila obveščena o zadevi Velikovec.