Jubilej prinaša zgolj radosti
Natanko petdeset let po prvi tekmi svetovnega pokala alpskih smučarjev, ki jo je Kranjska Gora gostila 4. in 5. marca 1961, so organizatorji pripravljeni na 50. Pokal Vitranc, veseli pa predvsem dejstvo, da jim ne manjka ne snega ne denarja.
Kranjska Gora, Ljubljana – Le še teden dni imajo organizatorji 50. Pokala Vitranc časa za zaključne priprave na jubilejno tekmovanje, ko se bodo na progi v Podkorenu znova pomerili najboljši veleslalomisti in slalomisti sveta. Vendar pa se tokrat na prireditev pripravljajo brez nestrpnega pogledovanja v nebo in na progo, saj je na njej od petdeset do osemdeset centimetrov naravnega in kompaktnega snega, ki ga letos izdelujejo tudi iz dveh novih modernih snežnih topov. Nova topova sta tudi nadaljevanje investicije v sistem zasneževanja, zanju je bilo treba odšteti sto tisoč evrov, s skupnimi močmi pa so ju kupili občina Kranjska gora in OK Pokal Vitranc. Prav tako so namestili novo ciljno konstrukcijo, tekmovalno progo pa so pod vodstvom Aleša Vidica začeli pripravljati že decembra. Zadnje priprave jih čakajo te dni, ko bodo del tekmovalne proge za rekreativne smučarje zaprli že v nedeljo, kot je povedal generalni sekretar OK Pokala Vitranc Srečko Medven, pa to nedeljo dopoldne v Kranjski Gori pričakujejo obisk Raimunda Bergerja, ki bo v imenu FIS-e progo pregledal. Ker je snega zadosti, zapletov ne pričakujejo.
Po besedah podpredsednika OK Borisa Pesjaka, ki vodi komisijo za finance in marketing, letos ni bilo težav niti pri zbiranju denarja za prireditev, ki bo ob normalni izvedbi stala okoli 1,1 milijona evrov. Zbrati jim je namreč uspelo 1,3 milijona evrov. OK pokal Vitranc namreč pokriva stroške priprave in izvedbe tekmovanj izključno s prodajo televizijskih pravic in marketinškim delovanjem doma in v tujini, glavni marketinški partner pa je agencija Infont iz Lugana, ki iztrži večji del denarja.
Nagradni sklad Pokala Vitranc je za tekmovalce vedno privlačen, tudi letos pa so se organizatorji odločili, da nagrade prejmejo vsi, ki se bodo uvrstili od 1. do 30. mesta. Za sobotno veleslalomsko tekmo je nagradni sklad 112.350 švicarskih frankov (okoli 88 tisoč evrov), prav toliko pa si bo razdelilo najboljših trideset na nedeljskem slalomu. Oba dneva se bo prva vožnja začela ob 9.30, druga pa ob 12.30.
Kot so na priložnostni tiskovni konferenci minulo sredo tudi povedali organizatorji, veliko navijačev pričakujejo zlasti iz sosednjih Hrvaške, Avstrije in Italije, seveda pa si na prizorišču želijo tudi veliko domačih ljubiteljev smučanja (cena vstopnic se od lani ni spremenila in prodaja se je že začela, uradni prodajalec pa je Eventim) čeprav, glede na letošnje rezultate, vrhunskih uvrstitev naših tekmovalcev ni pričakovati. Ker je znan teren lahko tudi prednost, pa bi bila za organizatorje ob jubileju zagotovo lepa nagrada, če bi na odru za zmagovalce lahko spet videli katerega od slovenskih smučarjev.