Vitamina C ni nikoli preveč
V zadnjem času nam jo že vreme s svojimi temperaturami rado zagode. V ponedeljek je na primer minus enajst stopinj, v torek pa plus osem. To lahko vpliva na naše razpoloženje, pa tudi imunski sistem se na tovrstna nihanja lahko odziva različno.
Ko smo se v Šmarjeških Toplicah s svetovalko za prehrano Janjo Strašek pogovarjali o postu, smo ji zastavili še vprašanje, kako je v tem letnem obdobju z vitamini in minerali, ki jih naše telo potrebuje za zdravo delovanje. Kako je z zaužitim sadjem in zelenjavo – predvsem limonami in pomarančami. Sok stisnjene limone največkrat uporabljamo za čaj, priljubljena je tudi limonada, pomarančo pa zaužijemo kot sadež ali pa v obliki naravnega pomarančnega soka. Zanimalo nas je še, kaj meni o prehranskih dodatkih.
Je dovolj, da v zimskem času začneš jutro z limonado ali naravnim pomarančnim sokom?
»Ni nujno, da je to dovolj. Odvisno, kakšno je stanje vašega telesa in kateri letni čas je. Ravno to časovno obdobje je malce nehvaležno, ker nekateri prisegamo na hrano in ne na prehranske dodatke. V poletnem času lahko vse potrebno dobimo v organizem s hrano. Prepričana sem, da takrat ne potrebujemo prehranskih dodatkov, sploh če imamo vrt ali celo sadovnjak. Vendar kot kažejo študije in analize, se v času skladiščenja in predelave določene hranilne snovi uničujejo in ob zaužitju sadja in zelenjave dejansko naše telo ne dobi dovolj zahtevanega. Pomembno je tudi, v kakšno temperaturo vlijemo na primer limonin sok, saj se v vročem čaju pri šestdesetih stopinjah Celzija vitamin C začne uničevati. Pa kakšna je uporabljena limona: je dozorela, so jo odtrgali zeleno, koliko ima dejansko vitamina; morda je vseeno bolje, da zaužijemo jabolko iz domačega sadovnjaka …«
Vitamin C je le eden od antioksidantov in podpornikov imunskega sistema. Dobro je, če kombiniramo več vrst sadja in zelenjave. Gledati moramo namreč na minerale, vitamine in drugo: delujejo drug na drugega, se dopolnjujejo in se nam lahko zelo hitro zgodi, da če kakšnega zaužijemo preveč, s tem uničimo delovanje drugega. To je v bistvu problem sodobnega časa, saj smo ljudje narejeni tako, da nas privlačijo različne oblike in barve škatlic. Radi kupujemo multivitaminske prehranske dodatke, pa nas potem zamika še malo cinka, ker je dober v kombinaciji z vitaminom C, pa ugotavljamo, da bi potrebovali verjetno še malo vitamina E, pa še nekaj selena, kakšen Q 10 tudi ne bi bil slab ... in potem je tu še hrana in lahko se zgodi, da pride do hipervitaminoze. Se pa nekateri določeni minerali tudi lahko v našem telesu kopičijo, kar pa ravno tako ni dobro.
Za imunsko odpornost so pomembni tudi probiotiki. Naša mikroflora ravno tako potrebuje hrano. Med najbolj znana in priljubljena probiotična živila pa spadajo probiotični jogurti.
»Če se že odločite za uživanje prehranskih dodatkov v tem letnem času, potem jih nakupujte z glavo in se o njih posvetujte s svojim zdravnikom ali farmacevtom. Ne jih kupovati kar na pamet,« še doda Straškova.