Dolg prijavilo 3227 upnikov
Sodišče je zavrnilo ugovor prisilnega upravitelja Merkurja na izvedbo postopka zaradi prodaje vozil. Prijavljenih za skoraj 550 milijonov evrov navadnih terjatev.
Kranj, Naklo – Sodišče je upravi Merkurja izdalo soglasje k prodaji presežnih vozil, kar je uprava že izvedla in zanje iztržila skoraj 265 tisoč evrov. Temu poslu je ugovarjal prisilni upravitelj Ladislav Hafner, saj o njem ni bil obveščen. Pred mesecem je predsednik uprave Blaž Pesjak pojasnil, da so na ta račun v Merkurju prihranili vsaj pol milijona evrov (poleg kupnine odpadejo še stroški vzdrževanja) in tudi, da je varčevanje (s tem pa odprodaja dela voznega parka) predvidena v načrtu finančnega prestrukturiranja. Soglasje k prodaji sta naknadno dala upravitelj in upniški odbor.
Na Ajpesovih straneh pa je objavljena tudi višina dolga in seznam upnikov Merkurja, ki so jih prijavili upravitelju v postopku prisilne poravnave. Upniki s priznanimi (nezavarovanimi) terjatvami bodo lahko odločali o usodi prisilne poravnave, torej: ali se bo ta v Merkurju nadaljevala ali pa se bodo odločili za stečaj. Svoje terjatve je prijavilo 3227 upnikov, od tega jih je bilo 21 prijavljenih prepozno. Skupna vrednost vseh prijavljenih terjatev znaša skoraj 550 milijonov evrov. »Upravitelj se o terjatvi upnika Summit Leasing Slovenija in Mestna občina Ljubljana nisem izjavil, ker potrjena prisilna poravnava zanje ne učinkuje,« je v poročilo zapisal Hafner.
Merkur je upnikom največkrat dolžan od nekaj sto do nekaj deset tisoč evrov, konkreten dolg pa si je nabral do nekaterih dobaviteljev, še največ do bank. Med drugim diviziji Mersteel dolguje 53 milijonov evrov, Gorenju 11, Gorenju notranja oprema milijon, Gorenju GTI 4,5 milijona evrov, Jubu skoraj štiri milijone, Lafarge cementu tri milijone, po dober milijon Electroluxu in Candyju, Acroniju več kot pet milijonov, še en milijon več (skupaj 6,1) Salonitu Anhovo …
Banke imajo večino dolga zavarovanega, vendar jih je nekaj prijavilo vse terjatve (čeprav upniki z zavarovanimi terjatvami ne odločajo o prisilni poravnavi): Deželna banka Slovenije (8,2 milijona evrov), Raiffesen banka (5,4), NLB (9,6), Probanka (28,5, od tega 10,5 nezavarovanih), SKB (16,2), Banka Koper (26,5), Abanka (62, od tega 10 milijonov evrov nezavarovanih), Sparkasse (26), Gorenjska banka (53), Nova KBM (73 milijonov, 16 nezavarovanih), Banka Celje (14), Hypo banka (5,8) in Factor banka (16 milijonov evrov nezavarovanih terjatev).
Med prijavljenimi terjatvi izstopa še podjetje HTC 2, ki so ga nekdanji menedžerji Merkurja oziroma družbeniki Merfina uporabili za prekanaliziranje kapitala iz Merkurja v Merfin v višini 15 milijonov evrov. Za več terjatev velja, da jih bo prisilni upravitelj prerekal delno ali v celoti, v poročilu pa je priznal za 524 milijonov evrov terjatev, prerekal jih bo skoraj 25 milijonov, pogojnih terjatev je za skoraj sto milijonov evrov.