Že doma obvezno ločevanje
Po novi uredbi o ravnanju s komunalnimi odpadki bo obvezno ločeno zbiranje odpadkov od vrat do vrat. Kako bo to vplivalo na cene, še ni znano.
Kranj - Ministrstvo za okolje in prostor pripravlja uredbi o ravnanju s komunalnimi odpadki in o odlaganju odpadkov na odlagališčih, s katerima pa občine in komunalna podjetja niso najbolj zadovoljna. »Osnovni problem predlogov uredb je, da se te pripravljajo v popolni odsotnosti strokovnjakov,« tako opozarja Jasmina Vidmar, generalna sekretarka Skupnosti občin Slovenije (SOS).
Največja novost, ki jo prinaša uredba o ravnanju s komunalnimi odpadki, je obvezno ločeno zbiranje odpadne embalaže in bioloških odpadkov v gospodinjstvih (sistem »od vrat do vrat«), ločevanje odpadnega papirja in kartonov, plastične in kovinske embalaže ter kuhinjskih odpadkov pa bo potrebno uvesti tudi za javne ustanove in podjetja, kar bo treba zagotoviti v šestih mesecih po uveljavitvi uredbe. V SOS menijo, da bi bilo treba prehodni rok podaljšati vsaj na leto ali dve, opozarjajo pa tudi, da bo nova ureditev občinam prinesla dodatne stroške.
V gorenjskih komunalnih podjetjih so različno pripravljeni na uvedbo sistema od vrat do vrat. V Komunali Kranj so ga na primer že uvedli, v Loški komunali delno (v občini Železniki), v Jeko-Inu pa še ne, a so pojasnili, da so ne glede na spremembe uredb v letošnjem letu načrtovali ločeno zbiranje bioloških odpadkov. V komunalnih podjetjih tudi še ne vedo povedati, ali bodo zaradi uvedbe sprememb potrebne korekcije cen ravnanja s komunalnimi odpadki, odvisno bo tudi od načina oblikovanja cen, ki naj bi ga določili v novi uredbi o oblikovanju cen komunalnih storitev. »Spremembe praviloma vplivajo tudi na stroške, nekatere v pozitivno, druge v negativno smer. Za zdaj so največji prihranki z zmanjšanjem količin ostanka odpadkov, ker so nižji stroški za odlaganje odpadkov. Kolikor časa je razlika pozitivna – da je prihranek pri strošku odlaganja ostanka večji kot strošek dodatne opreme in odvozov, je v redu oziroma so spremembe dobrodošle,« so tako razložili v Loški komunali.
Bistvena novost nove uredbe je tudi zagotavljanje okoljskih ciljev ločenega zbiranja odpadkov. Po uredbi o ravnanju s komunalnimi odpadki bo tako treba na Gorenjskem do leta 2020 ločeno zbrati že 47 odstotkov odpadkov, medtem ko smo lani ločeno zbrali okoli četrtino odpadkov. V Jeko-inu je delež ločeno zbranih frakcij trenutno skoraj 25 odstotkov, v Loški komunali 34 odstotkov, v Komunali Kranj pa po uvedbi sistema »od vrat do vrat« ločeno zberejo že 45 odstotkov odpadkov.