Salzburški žličniki (Foto: AB)

Nebeški pozdrav

Salzburški žličniki oziroma po domače ´salzburški nokrli´. Priljubljena avstrijska sladica.

Opeva jih že opereta Freda Raymonda Sezona v Salzburgu, kjer jih opiše: »Sladki kot ljubezen in nežni kot poljub … nebeški pozdrav …«

Gre za najbolj poznano avstrijsko sladico, ki jo sestavljajo zlato rumeno zapečeni 'hribčki' žličnikov, potresenih s sladkorjem v prahu, postreženih največkrat na srebrnem krožniku oziroma v skledici.

Kako je nastal recept za žličnike, ni znano. Morda ga lahko najdemo med različnimi nenavadnimi in posebnimi jedmi, različnimi vrstami suflejev iz leta 1719 v kuharski knjigi Conrada Haggerja, obstaja pa tudi zgodba, da so Napoleonovo kulinarično odkritje iz časa, ko se je zadrževal v Salzburgu.

Današnji avstrijski salzburški žličniki so dober primer preprostega kuhanja iz 19. stoletja. Tu recepte zanje že zasledimo, najdemo jih celo na menijih nekaterih salzburških restavracij. In od takrat do danes so in ostajajo žličniki pri naših severnih sosedih priljubljena sladica.

Kljub preprostemu receptu pa žličniki od kuharja zahtevajo kreativnost, spretnost pri njihovi pripravi in njihovo posebno predstavitev. In ko jih naročamo, se moramo zavedati, da so dovolj velika sladica za najmanj tri ljudi.

Avstrijski recept - verjetno eden izmed mnogih, pravi, da potrebujete za štiri zlato rumeno zapečene 'vrhove' žličnikov pet jajc, štiri žlice sladkorja v prahu, kavno žličko moke, nekaj naribane neškropljene limonine lupine, dve žlici mleka in tri žlice masla. Pet beljakov s tremi žlicami sladkorja v prahu stepate toliko časa, dokler sladkorni sneg ne postane trd. Potem primešate tri rumenjake, kavno žlico moke in nastrgano limonino lupino. V primerni ponvi najprej stopite tri žlice masla, dodate žlico sladkorja v prahu, dve žlici mleka in vse skupaj dobro segrejte. To potem vlijete na pekač, oblikujete žličnike in jih položite nanj. Pečico segrejte na 200 stopinj in jih pecite toliko časa, dokler ne postanejo zlato rumeni. Potresite jih še s sladkorjem v prahu in jih postrezite še tople. Morda jim svoj čar doda še okus marmelade oziroma džema, verjetno pa ta dodatek spada že bolj med osebne kuharjeve sestavine.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / ponedeljek, 15. julij 2024 / 12:22

Začenja se petletna sanacija

Po intervencijskih in izrednih ukrepih se na vodotokih po lanskih poplavah začenja petletno sanacijsko obdobje. Na ministrstvu za naravne vire in prostor ter direkciji za vode poudarjajo sistemski pri...

Objavljeno na isti dan


Mularija / torek, 16. september 2008 / 07:00

Otroci uživali na bazarju

Letošnji Otroški bazar je privabil veliko število otrok, mladih in pa družin, ki so se zabavali na zanimivih delavnicah in se družili med seboj ...

Prosti čas / torek, 16. september 2008 / 07:00

Slovenska popevka ostala doma

Iz leta v leto slovensko pop-festivalsko dogajanje spremljajo škandalčki, zmagujejo (najmanj) pričakovane skladbe, denarne nagrade so največkrat majhne.

Gospodarstvo / torek, 16. september 2008 / 07:00

Priznanja za kakovosten med

Čebelarsko društvo Naklo je devetič povabilo slovenske čebelarje na oceno medu. Podelili so enajst zlatih priznanj.

Šport / torek, 16. september 2008 / 07:00

SAM je zahtevna preizkušnja

Petdeset kilometrov na Slovenskem alpskem maratonu je najhitreje pretekel Avstrijec Reinhold Pototschnig. V težkih razmerah je ženski rekord na 35 km postavila Valerija Mrak.

Gorenja vas-Poljane / torek, 16. september 2008 / 07:00

Boljša hrana v novi kuhinji

Gorenja vas - Tako pravijo Tilen, Peter in Aljoša iz 8.a razreda Osnovne šole Ivana Tavčarja v Gorenji vasi, ki so sredi tedna malicali pred novo kuhinjo. To je občina med počitn...