Turisti so na varnem
Zadnje dni v Egiptu vlada prava mala vojna, milijoni ljudi na ulicah protestirajo proti režimu Hosnija Mubaraka. Kako je Egipt doživljala Gorenjka, kaj je o kaotičnih razmerah povedal Egipčan in kaj pravijo o varnosti in letovanju v Egiptu v turistični agenciji Kompas Holidays?
Kranj – Mlada gorenjska turistka Katja je pred kratkim že osmič dopustovala v Egiptu, tokrat v samem centru Šarm el Šejka - v Naama bayu. Kot je povedala, med dopustom ni občutila nikakršnih protestov, življenje je potekalo normalno, trgovine, restavracije in bari so bili odprti, le med Egipčani je opazila zaskrbljenost. Ker so se protestniki organizirali večinoma prek Facebooka, Twitterja ter SMS sporočil, so v državi odklopili internet, klici so bili onemogočeni, mediji pa niso poročali o dogajanju ali so bile novice neverodostojne. Slovenski turisti so tako največ informacij dobili od domačih iz Slovenije. »Raje smo se zadrževali le v Šarm el Šejku, prijatelji so sicer želeli obiskati tudi Kairo, vendar so jim izlet odsvetovali,« je povedala Katja.
Mišo Mrvaljević, predstavnik Kompasove turistične agencije, je potrdil, da je trenutno v Egiptu približno osemdeset Slovencev, ki so nastanjeni v turističnih krajih ob Rdečem morju. Na agenciji zagotavljajo, da je tam povsem varno in da turisti uživajo na dopustu. Letovanje poteka po programu, ukinili pa so izlete v Kairo in Luksor. »Protesti so več kot sedemsto kilometrov proč od turističnih krajev, kljub temu pa smo zaradi nelagodja ob senzacionalističnem medijskem poročanju o dogodkih v Egiptu sklenili odpovedati odhod 5. februarja, o nadaljnjih letih in odhodih pa se bomo odločali sproti,« je še dodal Mrvaljević.
Ljudem v Egiptu je zaradi lakote, revščine in brezposelnosti prekipelo. Tudi 32-letni Mohamed el Sayed Ahmed Abdel Aziz podpira proteste in si želi odstop Mubaraka in njegove diktatorske vlade. Posledice protestov so hude. »Moji bratje in prijatelji že tretji dan oboroženi s palicami, kiji in noži varujejo družinsko trgovino in dom v rodni Tanti. Strah nas je, kaj se bo zgodilo, saj je iz zapora pobegnilo mnogo zapornikov, kriminalcev in zločincev,« je dejal in dodal, da si ljudje delajo zaloge hrane, vode in drugih nujnih dobrin. Še hujši problem kot hrana je pomanjkanje denarja, bankomati so izpraznjeni ali uničeni, banke zaprte … Kljub temu so prepričani, da bodo s protesti dosegli, kar si želijo.