Del arhivov ostaja zaprt
Na pobudo prvaka opozicije Janeza Janše je predsednik vlade Borut Pahor sklical sestanek predsednikov parlamentarnih strank in vodij poslanskih skupin. Tema je bila zapiranje arhivov in novela zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva.
Ljubljana – Janez Janša je trdil, da so nezakonito zaprli arhivsko gradivo nekdanje tajne politične policije, Službe državne varnosti (SDV) in onemogočili dostop do njega publicistu Igorju Omerzi. Ta je zaprosil za vpogled v arhivsko gradivo, ki se nanaša na delovanje tajne politične policije SDV v času od leta 1970 do leta 1983, ker pripravlja knjigo o Odboru za varstvo človekovih pravic. Z zaprtjem arhivov in z novelo zakona o njih naj bi po Janševih besedah ščitili nekdanje akterje, povezane s terorističnimi dejavnostmi SDV v sosednjih državah. Janša je navajal teroristično akcijo v Velikovcu na avstrijskem Koroškem leta 1979 in dejal, da je bil o njej neposredno obveščen tudi sedanji predsednik države Danilo Türk.
Na srečanju vodij strank in poslanskih skupin do dogovora ni prišlo, predsednik vlade Borut Pahor pa je zavrnil misel, da bi z novelo zakona ščitili nelegitimno in nelegalno delovanje nekdanjih sodelavcev SDV, pač pa skuša zavarovati interese države in narodnih manjšin. Del arhivov še naprej ostaja zaprt. O arhivih je razpravljal tudi parlamentarni odbor za kulturo, včeraj tudi komisija za peticije, danes pa naj bi se o njih odločali poslanci. Na Janševe trditve o bombnem atentatu v Velikovcu se je odzval tudi predsednik države Danilo Türk. Slednji trdi, da vanj nikakor ni bil vpleten niti ni kakor koli sodeloval pri njegovi pripravi. »Predsednik republike odločno nasprotuje takšnemu destruktivnemu političnemu delovanju, ki za dosego dnevnopolitičnih ciljev zavestno zlorablja dogodke iz preteklosti in z njimi manipulira,« sporočajo iz predsednikovega urada.