Igor Omerza, ki je bil aprila lani gost Glasove preje, je takrat napovedal, da pripravlja knjigo o delovanju odbora za varstvo človekovih pravic. Zaprt dostop do arhivskih gradiv mu to otežuje. (Foto: Tina Dokl)

Del arhivov ostaja zaprt

Na pobudo prvaka opozicije Janeza Janše je predsednik vlade Borut Pahor sklical sestanek predsednikov parlamentarnih strank in vodij poslanskih skupin. Tema je bila zapiranje arhivov in novela zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva.

Ljubljana – Janez Janša je trdil, da so nezakonito zaprli arhivsko gradivo nekdanje tajne politične policije, Službe državne varnosti (SDV) in onemogočili dostop do njega publicistu Igorju Omerzi. Ta je zaprosil za vpogled v arhivsko gradivo, ki se nanaša na delovanje tajne politične policije SDV v času od leta 1970 do leta 1983, ker pripravlja knjigo o Odboru za varstvo človekovih pravic. Z zaprtjem arhivov in z novelo zakona o njih naj bi po Janševih besedah ščitili nekdanje akterje, povezane s terorističnimi dejavnostmi SDV v sosednjih državah. Janša je navajal teroristično akcijo v Velikovcu na avstrijskem Koroškem leta 1979 in dejal, da je bil o njej neposredno obveščen tudi sedanji predsednik države Danilo Türk.

Na srečanju vodij strank in poslanskih skupin do dogovora ni prišlo, predsednik vlade Borut Pahor pa je zavrnil misel, da bi z novelo zakona ščitili nelegitimno in nelegalno delovanje nekdanjih sodelavcev SDV, pač pa skuša zavarovati interese države in narodnih manjšin. Del arhivov še naprej ostaja zaprt. O arhivih je razpravljal tudi parlamentarni odbor za kulturo, včeraj tudi komisija za peticije, danes pa naj bi se o njih odločali poslanci. Na Janševe trditve o bombnem atentatu v Velikovcu se je odzval tudi predsednik države Danilo Türk. Slednji trdi, da vanj nikakor ni bil vpleten niti ni kakor koli sodeloval pri njegovi pripravi. »Predsednik republike odločno nasprotuje takšnemu destruktivnemu političnemu delovanju, ki za dosego dnevnopolitičnih ciljev zavestno zlorablja dogodke iz preteklosti in z njimi manipulira,« sporočajo iz predsednikovega urada.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sreda, 1. julij 2009 / 07:00

Ob prazniku izšli Loški razgledi

Pred občinskim praznikom je v Škofji Loki izšel domoznanski zbornik z najdaljšo tradicijo na Slovenskem. Loški razgledi izhajajo nepretrgano 55 let.

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Kaj za Vas pripravljamo letos?

Pester muzejski program za leto 2008. Lani je bilo obiskovalcev 120 tisoč.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Svet od kamna do ključa

Nekoliko drugačna muzejska razstava Od paleolita do Titana v Stebriščni dvorani Mestne hiše v Kranju bo k ogledu zagotovo pritegnila tudi obiskovalce, ki običajno ne zahajajo v muzeje.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Nominirani trije, dobitnica ena

V Galeriji Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost je na ogled razstava treh nominiranih likovnih ustvarjalcev za nagrado Prešernovega sklada. V četrtek jo je prejela Ema Kugler.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Kranjski komedijanti potujejo z Zlatolasko

Aljaž Tepina iz potujočega gledališča Kranjski komedijanti je na oder postavil duhovito in čarobno predstavo Zlatolaska, po motivu znane pravljice o svetlolasi deklici in medvedji družini.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Plavanje, drsanje, smučanje ...

V Kranjskih vrtcih otrokom ponujajo športne aktivnosti kot obogatitveni program rednemu programu. Del tega je izvajanje programa Zlati sonček, v katerega je v tem šolskem letu vključenih 343 otrok.