Ostane naj enako število porodnišnic
O porodnišnicah je v petek na pobudo stranke SDS razpravljal parlamentarni odbor za zdravstvo, povabili so tudi zdravstvenega ministra Dorijana Marušiča in strokovnjake porodniško-ginekološke stroke.
Ljubljana – Nujno sejo odbora državnega zbora za zdravstvo je zahteval Branko Grims iz SDS, mestni odbor v Kranju, ki ga vodi, pa je pred koncem minulega leta začel zbirati podpise »za ohranitev kranjske porodnišnice«. Enaki pobudi (tokrat civilne družbe) prihajata iz Trbovelj in Brežic, kjer se ljudje bojijo, da bo zaradi racionalizacije v zdravstvu in vzpostavitve mreže porodniško-ginekoloških oddelkov po Sloveniji prišlo do ukinitve manjših porodnišnic. Prejšnji teden je o strategiji razvoja in celostni ureditvi ginekološko-porodniške službe v Sloveniji razpravljal zdravstveni svet, sedaj je v javni razpravi. Minister za zdravje Dorijan Marušič pojasnjuje, da bodo porodništvu sledila tudi druga področja bolnišnične dejavnosti z namenom povečanja kakovosti in varnosti v zdravstvu, češ da tega v današnjih 26 bolnišnicah (in 14 porodnišnicah) v državi ne morejo zagotavljati, ker manjka tako zdravnikov in bolniških sester kot tudi denarja. Po evropskih merilih so varne tiste porodnišnice, kjer je več kot tisoč porodov, izpolnjeni morajo biti še nekateri drugi pogoji. Takšnim standardom v Sloveniji nekaj porodnišnic ne ustreza. Jasnega odgovora, kaj bo z njimi, jih bodo združili z večjimi, ukinili ali kako drugače organizacijsko preoblikovali, strokovnjaki še niso dali. V politiki (zlasti opozicijski) in civilni družbi pa že bijejo plat zvona in ostro nasprotujejo morebitnim ukinitvam porodniško-ginekoloških oddelkov v Sloveniji.
Tudi na seji parlamentarnega odbora za zdravstvo se je pokazalo, da sta stroka in politika na različnih bregovih. Poslanec Branko Grims je menil, da je pravica do zdravstvenega varstva ustavna pravica, zato presega odločitve stroke. Zavzema se za ohranitev toliko porodnišnic, kot jih je sedaj, morda bi katero celo še morali odpreti, njegov argument pa je dostopnost porodnišnic mamicam. Meni tudi, da na račun mater in otrok ne bi smeli varčevati in da so te vrednote pomembnejše od prihranka, zlasti še, ker vlada zapravlja pri drugih rečeh. Članici parlamentarnega odbora za zdravstvo sta dve gorenjski poslanki, Julijana Bizjak Mlakar (SD) in Cveta Zalokar Oražem (Zares). Bizjak Mlakarjeva meni, da je treba prisluhniti tudi civilni družbi (za ohranitev porodnišnic je zbranih dvajset tisoč podpisov), opozarja pa tudi na pomanjkljivosti strategije razvoja in celostne ureditve porodniško-ginekološke službe v državi. Zalokar Oražmova pa strategijo podpira, češ da so številne spremembe nujne. V opoziciji (zlasti v največji stranki SDS) pa strategiji ostro nasprotujejo.