Projekt leta bo Slovenika

V založbi Mladinska knjiga so napovedali bogat program knjižnih izdaj, ki jih pripravljajo za letošnje leto.

V Sloveniji na leto uradno izide šest tisoč novih naslovov, od tega jih je knjižnemu trgu namenjenih okoli tri tisoč petsto. Pri tem je delež največje slovenske založbe Mladinska Knjiga kar 15-odstoten (528 naslovov in 99 ponatisov), po velikosti prvih šest slovenskih založb pa izda kar tretjino vseh naslovov. Zanimivo, da je med desetimi lanskimi uspešnicami založbe kar šest del slovenskih avtorjev, med drugim tudi zahtevnejše čtivo, kot je pesniška zbirka Cirila Zlobca Tiho romanje k zadnji pesmi, in obe jubilejni zbirki pravljic z ilustracijami Jelke Reichman in Marlenke Stupice. Najbolj iskan je roman Dana Browna Izgubljeni simbol. Po besedah glavnega urednika Mihe Kovača so lani prodali pravice za dvajset knjižnih naslovov v osemnajst držav, prva izvozna zvezda pa je nedvomno Lila Prap s svojimi slikanicami.

Ob 20-letnici samostojnosti za letošnjo jesen v Mladinski knjigi napovedujejo izid Slovenike, slovenske nacionalne enciklopedije v dveh knjigah, ki naj bi bila neke vrste spričevalo slovenske identitete. V leksikalnem programu bo to knjiga z naslovom Neskončni Leonardo. Gre za knjigo zadnjih spoznanj o človeku, ki je bržkone najpomembnejša osebnost zahodne civilizacije zadnjih 2000 let. Knjiga bo izšla v 5000 bibliofilskih izvodih, od tega v Sloveniji v petsto primerkih. Že po tradiciji bogat bo v tem letu leposlovni ulov založbe. Načrtujejo kar 124 novih knjig in dodatnih 60 broširanih izdaj. Tu so nova dela izvirnega slovenskega leposlovja, prvenec prevajalke Jelke Ovaska, romana Ferija Lainščka, Vinka Möderndorferja …, že tradicionalni album (knjiga bogata tudi s fotografijami) bo letos posvečen Edvardu Kocbeku, spomin na čas, ki ga ni več in na otroštvo sta popisala Aleš Berger in igralec Polde Bibič, kar nekaj pa bo tudi prevodnega leposlovja, od romanov Iana McEwana, Yanna Martela do Cormaca McChartyja in Slovencem zelo priljubljenega Arta Paasilinne.

Letos bo v založbi spet »pravljično«, izšla bo knjiga slovenskih ljudskih pravljic Za devetimi gorami, jubilejna zbirka pravljic ob 100-letnici Kristine Brenkove ter zgodbe in pesmi s podobami ilustratorke Ančke Gošnik Godec. Ne bo manjkalo tudi raznolikega leposlovja za mladino, Al Gore pa nam po Neprijetni resnici tokrat sporoča Odločitev je naša. Za tako imenovano E-knjigo so že uredili pravice za okrog 150 knjižnih naslovov, a zaenkrat še ni ustrezne infrastrukture za to.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 4. februar 2022 / 07:00

Gorenjski glas, št. 10

Gorenjski glas, 4. februar 2022, št. 10

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 29. september 2010 / 07:00

Blaž Pesjak novi šef Merkurja

Merkurjev nadzorni svet za začasnega predsednika uprave imenoval Blaža Pesjaka, dosedanjega člana uprave.

Gorenjska / sreda, 29. september 2010 / 07:00

V spomin in zahvalo: Dr. Marko Benedik (1940-2010)

Dolgoletni župnik v Ratečah in Kranjski Gori

Nasveti / sreda, 29. september 2010 / 07:00

Juretov zadnji spust

Kolo preklinjam samo takrat, ko mi vzame življenje. Ne moje, to mu še ni uspelo. Zasovražim ga, ko vzame življenje nekomu, ki sem ga imel rad.

Gospodarstvo / sreda, 29. september 2010 / 07:00

Anketa: Niso naklonjeni stavki v javnem sektorju

V več dejavnostih javnega sektorja se je včeraj začela stavka. Kako o njej in o zahtevi javnih uslužbencev, da se jim povečajo plače, razmišljajo naključni sogovorniki?

Prosti čas / sreda, 29. september 2010 / 07:00

Gorenjski kvintet: ohcet in Švica

Gorenjski kvintet, ki ga vodi harmonikar Grega Korošec, je izvrstno opravil svojo vodilno glasbeno vlogo na nedavni prvi Avsenikovi poroki, saj je igral na šrangi, na civilni in cerkveni poroki p...