Vodite svoj seznam zdravil
Okoli 24 tisoč Slovencev, starejših od 65 let, prejema deset ali več različnih zdravil.
Polifarmacija oziroma sočasno jemanje več kot pet zdravil je v Sloveniji v izjemnem porastu, kar v določenem obsegu vodi tudi v povečevanje zdravstvene in ekonomske škode. Samo stroški hospitalizacij zaradi težav, povezanih z zdravili, ki bi jih lahko preprečili, znašajo na letni ravni približno petindvajset milijonov evrov, kar je tri do štiri odstotke vseh hospitalizacij.
Analiza predpisovanja zdravil glede na starost dokazuje, da okoli 24 tisoč Slovencev, starejših od 65 let, prejema deset ali več različnih zdravil. V primerjavi z letom 2004 je teh ljudi kar za 81 odstotkov več!
Število interakcij med zdravili v odvisnosti od števila predpisanih zdravil narašča; klinično pomembne interakcije med zdravili se pojavijo pri sedmih odstotkih bolnikov, če ti jemljejo od šest do deset zdravil. To še zlasti velja za tako imenovane interakcije tipa D, ki so tudi nevarnejše, zato je v takšnem primeru treba zamenjati oziroma spremeniti terapijo. Interakcije terjajo takojšnje ukrepanje, saj gre za kombinacijo učinkov v organizmu bolnika, najpogosteje za spremenjen učinek zdravila. Če jemlje bolnik šestnajst do dvajset zdravil na dan, se klinično pomembne interakcije pojavijo že pri 40 odstotkih bolnikov.
Veste, kakšna zdravila jemljete?
Nepoznavanje vseh vaših zdravil in nepremišljena uporaba zdravil škoduje vašemu zdravju. Vodite svoj seznam zdravil, ki ga imejte vedno pri roki, kar vam lahko v najbolj resnih primerih tudi reši življenje! Če ste kronični bolnik, morate zelo dobro poznati imena svojih zdravil, namen njihove uporabe in način njihovega jemanja; poznavanje vaših zdravil je pogoj, da bo vaše zdravljenje uspešno. Poučite se o neželenih učinkih vaših zdravil in če se pojavijo, o tem takoj obvestite vašega osebnega zdravnika, da vam spremeni vašo terapijo.
Občasno se o seznamu vaših zdravil pogovorite z vašim osebnim zdravnikom. O zdravilih, ki ste jih kupili brez recepta, se posvetujte s farmacevtom v lekarni glede vpliva na vašo bolezen in druga zdravila.