Rastline, ki oživljajo spomin (2)
Ko pride do motenj v prekrvitvi in oskrbi možganov s kisikom, začnejo pojemati spomin in intelektualne sposobnosti. Takrat se spomnimo na rastline, ki izboljšujejo prekrvljenost možganov, denimo na smetliko, pelin, mate čaj, ginko ...
Grenak pelin krepi spomin
Navadni pelin (Artemisia vulgaris) je gotovo eno od izjemnih zeliščnih pomagal za krepitev spomina. Znana angleška zeliščarica Hilda Leyel je skoraj pred stoletjem o pelinu zapisala: »Povezava možganov in hrbtenjače je tako pomembna, da rastline, ki vplivajo na hrbtenico, zagotovo vplivajo tudi na nekatere dele možganov. Pelin stimulira hrbtenjačo in preprečuje nabiranje krvi v možganih … Pelin zdravi mesečnike in je odličen možganski tonik.«
Smetlika ni le za oči
Kdor je pozabljiv in se le težko zbere, lahko seže tudi po smetliki (Euphrasia officinalis), še eni rastlini, ki raste na domačem travniku in odlično oživlja spomin. Rekli boste, smetlika pa je ja tista rastlina, ki je koristna le za oči. Res je, poskrbi za boljši vid, obenem pa tudi za boljši spomin. Nanjo prisegajo predvsem japonski zdravniki, ki ji pripisujejo izjemne zasluge pri krepitvi spomina in intelektualnih funkcij. Če bomo vsak dan spili tri skodelice smetlikinega čaja z dodatkom medu, naj bi se brez težav spominjali dogodkov iz daljne in bližnje preteklosti, celo tistih, ki bi jih najraje pozabili.
Česen, prijatelj ljudi v zrelih letih
Česen (Allium sativum), sinonim za življenjsko moč, je znan tudi po tem, da izboljša pretok krvi in preprečuje padec intelektualne storilnosti. Doma je v osrednji Aziji, v tistih krajih torej, kjer ljudje učakajo najvišjo starost in kjer so starci prave korenine. Da bi imeli slab spomin, ne pride v poštev. Kjer pojedo veliko česna, je v hiši doma zdravje, dobra volja in prav takšen spomin. Spomnite se torej na česen še pred izgubo spomina.
Ginko tudi proti demenci
Izvleček dvokrpega ginka (Ginkgo biloba) v obliki tablet ali kapsul zelo dobro deluje pri slabi prekrvitvi možganov, saj izboljšuje krvni obtok v možganih. Pripomore k boljši koncentraciji in spominu ter lajša težave pri demenci. V Nemčiji ginko uporabljajo za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni. Ginko koristi starejšim pri delovanju možganskih funkcij, odraslim pa nasploh pri opravljanju nalog, ki zahtevajo psihični napor. Pri izgubi spomina in miselnih sposobnosti se izkaže kot eden najboljših pomočnikov iz narave. Izboljšuje tudi stanje po prestani možganski kapi.
Mate proti senilnosti
Južnoameriški mate čaj slovi po tem, da ima neverjetno regeneracijsko moč. Že ko ga človek prvič spije, ga zajame občutek moči, energije in veselja. Mate je ime, ki ga bolj pogosto uporabljamo za napitek kot za rastlino. Napitek je pripravljen iz listov drevesa Ilex paraguariensis, ki raste v Južni, pa tudi Srednji Ameriki in je sorodnica naše bodike (Ilex aquifolium). Liste po obiranju posušijo in zdrobijo. V Argentini in Paragvaju pijejo mate namesto kave in čaja. Južnoameriški raziskovalci so mnenja, da ima mate čaj spektakularen vpliv na izboljšanje spomina. Zatrjujejo, da mate čaj stimulira telo in duha ter da je eden najboljših tonikov za možgane, živce in hrbtenjačo, zaradi česar ima tako pozitiven vpliv na spomin. Mate vsebuje veliko magnezija, ki velja za mineral spomina in preprečuje apatijo ter začetek senilnosti. Vsebuje tudi veliko vitamina C, po katerem se s starostjo veča potreba. Nekateri menijo, da je pomanjkanje tega vitamina lahko dejavnik za nastanek senilne demence.
Nenehna aktivnost telesa in duha ter uživanje nekaterih zdravilnih rastlin nam lahko omogočita ohraniti dober spomin. Poleg omenjenih zelišč spomin krepijo še listi navadnega jagodnjaka, jetičnik, kolmež, kamilica, melisa, sivka ter orientalska ingver in kurkuma.