Koalicija se je obdržala
Po ponedeljkovi razvojni klavzuri koalicije in torkovem kolegiju predsednika vlade Boruta Pahorja so razmere v koaliciji spet mirnejše. V njej še ostaja tudi DeSUS.
Ljubljana - V ponedeljek se je znova sestal vrh koalicije in nadaljeval pogovore o razvojnih vprašanjih, potrdil je tudi ključne prioritete vlade. Te so konsolidacija javnih financ, izboljšanje plačilne discipline, učinkovitejši pregon gospodarskega kriminala, racionalizacija državne uprave, izboljšanje pogojev za delo dobrih podjetij, izboljšanje razmer na trgu dela. Potem ko so se dogovorili o gospodarskih temah in po besedah premiera Boruta Pahorja dosegli enotnost, verjame tudi, da bo ta vlada obstala do konca mandata 2012, pa so v torek obravnavali tudi nekatere politične zadeve, v katerih se koalicijski partnerji razhajajo. Najbolj odstopa stranka DeSUS, ki ni podprla proračuna in pokojninske reforme, zato zlasti v stranki Zares dvomijo, ali še sodi v koalicijo.
»Stalno nas izganjajo iz koalicije,« je za Gorenjski glas dejal prvak DeSUS-a Karl Erjavec. Erjavec je v zvezi s pokojninsko reformo že za ponedeljkovo sejo predlagal, da bi koalicija umaknila predlog za ustavno presojo referendumske pobude o pokojninski reformi, s sindikati pa znova obnovili pogajanja. Tega predloga preostali niso sprejeli. V DeSUS-u tudi še naprej vztrajajo pri polovičnem usklajevanju pokojnin s plačami in ne četrtinskem, kakršno predvideva intervencijski zakon. »Polovično usklajevanje pokojnin bi bil pravičen prispevek upokojencev k utrjevanju javnih financ, na četrtinsko pa ne moremo pristati, kajti položaj upokojencev bi se občutno poslabšal. Že sedaj ugotavljamo, da predstavlja povprečna pokojnina 63 odstotkov povprečne plače, s četrtinskim usklajevanjem pokojnin pa bi te padle že pod 60 odstotkov.« Erjavec še dodaja, da tudi v prihodnje še lahko pride do problematiziranja njihovega položaja v koaliciji, kajti v referendumski kampanji bo stranka DeSUS odkrito proti pokojninski reformi, za katero pravi, da se z ministrom Svetlikom v pogajanjih nikakor niso mogli uskladiti, saj ni bil upoštevan noben njihov predlog. »Sicer pa predsednik vlade pravi, da ni nujno, da smo vsi člani koalicije o vseh vprašanjih enakega menja,« pravi Erjavec, ki prav tako ni navdušen nad napovedjo predsednika vlade, da bi v koalicijo povabil nepovezane poslance. »Ker je nepovezani poslanec Magajna že odklonil podpis koalicijske pogodbe, se mi ne zdi smiselno dogovarjanje s posameznima poslancema.« Omenjena sta namreč ravno »odpadnika« iz stranke DeSUS, s katerima se je ta razšla pred dobrim letom.
Koalicijo pa razdvaja še več pomembnih vprašanj, o čemer so podrobneje govorili na kolegiju predsednika vlade, kjer so bila v ospredju predvsem politična vprašanja. Tako se je vladni četverec dogovoril, da bo vlada v parlamentarni postopek spet poslala zakon o nezdružljivosti poslanske in županske funkcije, predlagala nekatere popravke volilnega sistema, v prihodnje naj bi se odločali tudi o usodi TEŠ 6, sprejeta naj bi bila tudi odločitev o morebitni razveljavitvi poslov s Patrio, dogovarjajo se o morebitnem umiku slovenskih vojakov iz Afganistana, nerešeno še ostaja vprašanje družinskega zakonika, v katerem slovensko javnost razdvaja zlasti določilo o pravici istospolnih partnerjev do posvojitve otrok.