Dobrodelno knjižno darilo
Avstrijsko zvezno ministrstvo za šolstvo, umetnost in kulturo in Mohorjeva družba iz Celovca sta tudi letos sredi januarja nekaterim humanitarnim organizacijam v Sloveniji podarila knjige, vredne 50 tisoč evrov. Vrednostni bon za knjige sta zastopnikom teh ustanov podelila veleposlanik Republike Avstrije v Sloveniji dr. Erwin Kubesch in predsednik Mohorjeve družbe iz Celovca msgr. Jože Kopeinig, poznan tudi kot vodja Doma prosvete Sodalitas v Tinjah/Tainach. Letošnja akcija, imenovana Podarim knjige, je bila že deseta po vrsti. Skupno je bilo podarjenih že okrog 30 tisoč izvodov knjig v skupni vrednosti nad 500 tisoč evrov. V prvih letih so bile knjige podarjene osnovnim šolam v Sloveniji, knjižnicam in župnijam, zadnja leta pa jih prejemajo predvsem nevladne organizacije, ki lajšajo bremena socialnih težav državljank in državljanov Slovenije. Letos so bile knjige podarjene Novemu paradoksu, slovenskemu društvu za kakovost življenja, ki pomaga osebam s posebnimi potrebami in s težavami v duševnem zdravju, Slovenski karitas, ki uresničuje socialno pastoralno poslanstvo Cerkve, Aninemu skladu, ki so ga leta 1988 ustanovili slovenski redovniki in redovnice in pomaga predvsem družinam z več otroki, in Zavodu Iskreni.net, ki je največja družinska organizacija v Sloveniji in bo letos začela graditi v Repnjah pri Vodicah prvi celostni družinski center v Sloveniji z bogato izbiro programov.
»Mohorjeva družba Celovec, ki letos praznuje 160-letnico ustanovitve, tudi na ta način uresničuje namen svojega ustanovitelja, blaženega škofa Antona Martina Slomška, širiti slovenske knjige med ljudi, še posebej med tiste, ki si knjig zaradi gmotne ali katerekoli druge stiske ne morejo kupiti sami. Letos želimo še posebej poudariti, da tudi v času krize, zaradi katere so se številne družine znašle v dodatnih stiskah, ne smemo pozabiti na omiko, ki jo v naše življenje prinašajo knjige. Še posebej v takih časih se je treba zavedati, da človek resnično ne živi samo od kruha,« so povedali ob tem dogodku v celovški Mohorjevi. Podaritev knjig je tudi primer dobrega sodelovanja med obema narodoma na Koroškem in tudi med Republiko Avstrijo in Republiko Slovenijo.
Pomembno dejanje se je zgodilo tudi včeraj, 20. januarja v Celovcu. Slovenski narodopisni inštitut Urban Jarnik iz Celovca, Slovenska prosvetna zveza in Krščanska kulturna zveza so predstavili čezmejni projekt »Duo Kunsthandwerk«, rokodelska kulturna dediščina v čezmejnem prostoru včeraj, danes in jutri. V projektu sodeluje tudi Razvojna agencija Sora iz Škofje Loke.