Smuči, ki rešujejo klasiko
Klasični smučarski korak je nekaj najlepšega in najkoristnejšega, kar si lahko privošči športni rekreativec. To mi bo zagotovo potrdil vsakdo, ki se je tega lotil. Nisem še slišal, da bi kdo, ki je nekoč tekel na smučeh, to prenehal kar tako, ker se mu na primer ni zdelo nič posebnega ali uporabnega. Smučarski tek je "razvada", ki se jo je nemogoče odvaditi, pravimo.
Pred leti se je poleg osnovne in edine klasične tehnike pojavila še druga, zdaj modernejša tehnika, ki jo imenujemo drsalna. Med drugim se je med tekači prijela zaradi novosti, zaradi hitrejšega teka, modne muhe in tudi zaradi ali pa predvsem zaradi lažjega vzdrževanja smuči. Drugače si ne znam razlagati. Drsalna tehnika je drugačna, ne čisto naravni gibi, ki se jih hitreje navadimo, so za naše telo manj prijazni kot klasični tek, v katerem uporabljamo najbolj osnovne človeške gibe. A vendar, če je nekaj lažjega in še hitrejšega po vrhu, bo "modernega" človeka hitreje zagrabila želja po tovrstnem početju. "Skating mi je ljubši, ker ni treba vsakič mazati smučke, ker tega enostavno ne znam, niti se mi ne ljubi in še avtomobilskih prevlek ne zapacam," je največkrat slišati iz ust nas smučarjev tekačev v liniji najmanjšega odpora oziroma privržencev nove smučarsko tekaške discipline. In vendar je klasika le klasika in bo trajala, vse dokler bodo ljudje tekli s smučmi. Vsi poznavalci, ljubitelji in strokovnjaki pravijo, da je klasični tek pravi smučarski tek, zato tudi v "osnovni šoli" otrokom ali tudi odraslim najprej odkrivajo lepote te vrste teka. Seveda so tudi medalje s klasične le nekoliko več vredne kot pa z drsalne tehnike, še dodajajo strokovnjaki.
Na trgu se je pojavila smučka, ki je namenjena za klasični smučarski tek in za hojo po snegu, ki je ni treba mazati in ki na masi, spodnjem delu, nima "ribjih lusk"! Z lahkoto lahko zapišem, da gre za revolucijo v smučarskem teku. Seveda za revolucijo med rekreativnimi tekači, kajti tisti, ki tekmujejo, dandanašnji svojo odločilno prednost vidijo predvsem še v najboljših smučarskih serviserjih.
Preizkusil sem smuči, ki se imenujejo Optigrip in prihajajo iz podjetja, ki je pravzaprav izumilo to čudežno podlago. V praksi pa to deluje nadvse nenavadno in preprosto, da bi človek pomislil, da gre za neke vrste trik, če ne celo čudež. Masa, drsna površina, je narejena iz materiala, ki so ga poimenovali Nanogrip, ki je seveda plod dolgoletnih raziskav in preizkusov. Nisem se še poglabljal v to tehnologijo, ker na začetku enostavno nisem verjel prebranem v opisu smučk. Torej, teh smuči ni treba mazati z raznimi mažami in nimajo znamenitih ribjih lusk, a vam vseeno ne bodo spodrsavale na vsaki najmanjši klančini oziroma pri vsakem odrivu. Je to mogoče? Je. Iz prve roke vam povem, da sem naredil tako, kot so mi svetovali strokovnjaki. Smuči, ki so na prvi in drugi in tretji in na vsak naslednji pogled povsem običajne, sem najprej vzel iz avtomobila in jih položil na sneg. Medtem ko sem se jaz oblačil v smučarsko opremo, so smuči vzpostavile stik s snegom in se same pripravile na vremenske razmere, kakršne so bile tisti dan. Ne da bi jaz vedel ali videl, so se ohladile na zunanjo temperaturo in hkrati na temperaturo snega. Ne, niso mi sporočile, da so pripravljene, in ni mi bilo treba pritisniti nobenega gumba ali obrniti ključa, da bi startale. Ko sem jih nataknil na čevlje, sem nekaj metrov čutil, da so precej lepljive, in premagal me je občutek, da so zelo počasne. Mislil sem si, da že mogoče, da držijo, ampak hitre pa ravno niso. Potem, kar naenkrat, so pospešile in se začele obnašati kot sveže namazane smuči. To me je zelo presenetilo. Pospešek sem čutil že po prvem pretečenem kilometru. Na nobenem klancu mi ni spodrsavalo in moj odriv v klasični korak je bil tak, kot je ponavadi takrat, ko mi pripravi smuči strokovnjak. Deluje! Ne vem, kako, ampak deluje! Niti me ne zanima, ker res deluje! Na nogah sem imel smuči, ki bodo zagotovo rešile klasični smučarski tek. Prav gotovo je to prava ugotovitev. Potem ko sem se pozanimal, sem izvedel, da taka struktura drsne površine zdrži okoli 2000 kilometrov. To je za rekreativca mojega kova kar precej dolga doba. Torej, če na sezono pretečem kakih petsto kilometrov, jih bom imel za štiri sezone. No, po štirih sezonah si bom pa ja privoščil novi model. Te smuči lahko tudi mažete, če znate ali ste pri volji, prav tako kot vse "navadne" klasične smuči in ko boste mažo, voske, klistre odstranili, bodo spet funkcionirale tako, kot so pred mazanjem, torej "Optigrip". Če smuči na primer ne boste uničili po dva tisoč pretečenih kilometrih, jih boste lahko uporabljali še naprej, le mazati jih boste spet morali.
Verjemite mi, da gre za tehnološki čudež! Ne bo vam treba kupovati maž, niti jih nositi k serviserjem in zato torej ni več ovir, da se ne bi spet ali pa prvič lotili klasičnega smučarskega teka.