Kranjskogorci in Bohinjci uspeli
Pritožbe na poskusni izračun vrednosti nepremičnin so uspele, geodeti bodo spremenili vrednostne cone. Na Bledu brez sprememb?
Ljubljana – Množične pripombe lastnikov nepremičnin v Kranjski Gori in Bohinju so obrodile sadove. »Vrednostne cone bodo spremenjene. Konkretno to pomeni, da bodo izračunane poskusne cene ostale le za center Kranjske Gore, vse druge, na primer Rateče, bodo v drugi vrednostni coni. Tudi v Bohinju bomo pazili, da nepremičnine v bližnjih vasicah ne bodo v isti coni kot veliko bolje ocenjene nepremičnine ob glavni cesti,« pravi Dušan Mitrovič, direktor množičnega vrednotenja pri Geodetski upravi RS (Gurs).
Pripombe bodo geodeti še analizirali in vrednotenje zaključili do konca leta. Že sedaj pa Mitrovič ugotavlja, da je bila večina transakcij nepremičnin v turističnih krajih res opravljenih le v nekaterih delih občin, sploh pa ne za isto ceno. Na vprašanje Gorenjskega glasa, ali našteto ne velja tudi za občino Bled, kjer, kot je pred kratkim opisal župan Janez Fajfar, 'hiša s pogledom na pokopališče ne more biti enako vredna kot hiša s pogledom na jezero', Mitrovič odgovarja: »Pazili bomo, v katero vrednostno cono bo padla nepremičnina. Ali bomo v primeru Bleda spreminjali cone, še ne morem trditi. Zagotovo pa gre za korektno informacijo občin in odlično povratno informacijo.«
Le še nekaj dni (do 25. januarja) imajo lastniki čas za posredovanje pripomb, ki jih bodo nato geodeti več mesecev analizirali, rezultate pa podali do konca leta. Takrat bo začel delovati tudi register nepremičnin, ki bo javen in dostopen vsakomur. »Prejeli smo okoli dvesto tisoč pripomb. Pričakovali smo jih več, morda jih tudi bo več, saj imajo lastniki na voljo še en teden,« pravi Dušan Mitrovič. Večino pripomb bi lahko rešili s spremembo območij vrednostnih con in spremembo ravni cen v conah. Največkrat gre za kmetijska in gozdna zemljišča ali za zemljišča za gradnjo stavb, ki ležijo v strmejših predelih, zato jim bodo znižali ceno. Tudi zemljišča z nepomembnimi objekti bodo vredna manj.
»Čeprav smo bili ob začetku obveščanja na udaru zaradi napak, sedaj opažamo, da je bilo napak zgolj za tri odstotke vseh nepremičnin, še največ zaradi vrednosti nepremičnin in tudi lastništva,« je zadovoljen Aleš Seliškar, direktor Gursa. Geodetske pisarne je v teh mesecih obiskalo 156 tisoč lastnikov, veliko manj od pričakovanj (le 37 tisoč) je bilo pripomb, posredovanih elektronsko. Ko bodo podatki uradni, jih bodo lahko uporabljali vsi, tako javna uprava (na primer kot pomoč pri dodeljevanju socialne pomoči) kot tudi potencialni kupci nepremičnin. Na naše vprašanje, ali je kaj novega o uvedbi nepremičninskega davka, pa geodeti odgovarjajo, da ga oni nikakor ne bodo uvedli.