Gripa že na Gorenjskem
Obolevnost zaradi akutnih okužb dihal, gripe in gripi podobnih bolezni se povečuje. Med jeseniškimi šolarji so tudi posamezni primeri oslovskega kašlja.
Kranj - Obolevnost zaradi akutnih okužb dihal, gripe in gripi podobnih bolezni na Gorenjskem se povečuje podobno kot drugje v Sloveniji; za Slovenijo je incidenčna stopnja gripe trideset prebivalcev na sto tisoč prebivalcev in akutnih okužb dihal 1700 na sto tisoč prebivalcev. »V vzorcih zbolelih je bil tako kot drugje v Sloveniji potrjen virus nove gripe - influence A(H1N1) 2009 in virus influence B. Pričakujemo, da bo v prihodnjih dveh tednih obolevnost zaradi akutnih okužb dihal in gripe še naraščala. Poleg tega majhni otroci trenutno obolevajo tudi s klinično sliko bronhiolitisa, ki ga povzroča respiratorni sincicijski virus,« je povedala Andreja Krt Lah, dr. med., z Zavoda za zdravstveno varstvo (ZZV) Kranj.
Na Gorenjskem so zaznali tudi povečano kroženje norovirusov, ki povzročajo slabost, bruhanje in drisko. »Veliko obolelih je bilo med starejšimi, norovirusi se prenašajo tudi kapljično po zraku, pri stiku z izbruhanino ali blatom bolnika ali pa z zamazanimi rokami ali predmeti,« je razložila Krt Lahova in dodala, da so med jeseniškimi šolarji tudi posamezni primeri oslovskega kašlja: »Oslovski kašelj lahko pri necepljenih majhnih otrocih in imunsko oslabelih poteka v težji obliki, zato je v primeru kontakta z bolnikom potrebno preventivno jemanje antibiotika.«
Najboljša zaščita pred okužbami so raznovrstna in vitaminsko bogata prehrana, pitje zadosti tekočine, kot sta voda in čaj, vsakodnevno gibanje na svežem zraku ter zadosti počitka in spanja. »Zelo pomembne v zaščiti pred boleznijo so ustrezne higienske navade. Svetujemo čim bolj pogosto in dosledno umivanje rok ter bolj pogosto prezračevanje, kot tudi mokro čiščenje prostorov in opreme. V času intenzivnega kroženja virusov gripe odsvetujemo zadrževanje v zaprtih prostorih, kjer se zbirajo večje množice ljudi. Pri smrkanju, kihanju in kašljanju si je treba pokriti nos in usta z robčkom za enkratno uporabo, ga nato zavreči v koš za smeti in si umiti roke z milom in vodo,« je povedala prim. doc. Irena Grmek Košnik, dr. med., direktorica ZZV Kranj. Najbolj učinkovit zaščitni ukrep pred okužbo z gripo pa je cepljenje; zaščitna protitelesa, ki v telesu nastajajo po cepljenju, učinkujejo že znotraj enega tedna po cepljenju. »Zlasti kroničnim bolnikom in starejšim poleg cepljenja proti gripi svetujemo tudi cepljenje proti pnevmokoknim okužbam,« je še dejala Irena Grmek Košnik.