Cene mleka se oblikujejo tržno, zato so tudi različne
Odkupne cene mleka v Sloveniji že dolgo niso več enotne, ampak se oblikuje tržno, na podlagi ponudbe in povpraševanja oz. pogajanj med mlekarnami in dobavitelji. V takšnih razmerah so cene, še zlasti pa elementi za oblikovanje cen različni in kajpak (vsaj pri nekaterih) tudi precej varovana skrivnost.
Kranj – Cena mleka je odvisna od deleža tolšče in beljakovin, a tudi od dodatkov in odbitkov za število somatskih celic in mikroorganizmov ter odbitkov za stroške analiz, zbiranja mleka, prevoza …, pri tem pa je različna tudi vrednost beljakovinske in tolščobne enote. »V Evropski uniji in tudi pri nas zaradi cenovnih primerjav izračunavajo ceno za standard – to je za 3,15 odstotka beljakovin in 3,7 odstotka tolšče,« pravi Franci Pavlin, specialist za živinorejo v Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj, in poudarja, da so primerjave med izplačanimi zneski za mleko pri kmetih zelo težavne tudi zaradi različnih sistemov obračunavanja cene. V nekaterih zadrugah plačajo tolščo do 4,2 odstotka v celoti, nad tem deležem pa le v polovični vrednosti, kar pomeni, da je mleko s 4,4 odstotka tolšče plačano kot mleko s 4,3 odstotka tolšče. Pri primerjavi cen med rejci je zelo pomembno vedeti tudi to, ali je to neto cena z vsemi odbitki (prevoz, vzorčenje), z davkom (pavšalom) ali brez njega. Razlike so tudi med zadrugami. Nekatere imajo enotno ceno ne glede na to, ali mleko prodajo v Ljubljanske mlekarne ali v italijanske mlekarne, v drugih imajo eno ceno za mleko, oddano v Ljubljano, in drugo za mleko, prodano v Italijo. Zadružna marža je okrog tri odstotke, nekatere zadruge pa jo znižujejo glede na količino oddanega mleka, tako da veliki rejci plačajo bistveno nižji odstotek.
Cene padle, a se spet zvišujejo
Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja pripravlja v okviru tržno informacijskega sistema tudi tržno mesečno poročilo za mleko, ki vključuje tako cene mlekarn kot odkupovalcev mleka. Po podatkih mlekarn je povprečna odkupna cena za (standardno) mleko s 3,7 odstotka maščobe in 3,15 odstotka beljakovin decembra 2008 znašala 33,4 centa za kilogram, pol leta kasneje je bila skoraj za osem centov nižja, potlej pa se je postopno zviševala in je novembra lani že presegla 29,5 centa. Ker je mleko v povprečju vedno vsebovalo več maščobe in beljakovin, je bila višja tudi dejanska povprečna odkupna cena: decembra 2008 je znašala 35,69 centa, julija 2009 26,33 centa, novembra lani pa 30,22 centa. V odkupni ceni so zajeti vsi stroški, ki nastanejo do mlekarne – torej tudi stroški analiz, zbiranja in prevoza mleka.
In kaj kažejo mesečna poročila odkupovalcev mleka? Iz poročila za lanski november je razvidno, da je odkupna cena znašala 28,50 centa, za mleko s 3,7 odstotka maščobe in 3,15 odstotka beljakovin pa 24,87 centa. Leto prej, torej novembra 2009, je bila cena 25,51 oz. 22,18 centa.
V Mlekopu povprečje 31 centov
Podjetje šestih gorenjskih zadrug in KŽK-ja za prodajo mleka – Mlekop je lani odkupilo in prodalo okrog sedemdeset milijonov litrov mleka, od tega približno tretjino v Ljubljanske mlekarne, drugo pa v Italijo. Decembra je povprečna odkupna cena mleka znašala 31 centov, kmetje pa so, odvisno od deleža tolšče in beljakovin v mleku, prejeli od 29 do 33 centov. To so neto cene, brez davka, ki za »pavšaliste« znaša osem odstotkov, za davčne zavezance pa 8,5 odstotka. Cena mleka je (za enako kakovost) za vse članice Mlekopa enaka ne glede na to, ali je bilo mleko prodano v Ljubljanske mlekarne ali v Italijo. »Rejcev niti ne zanima, kam njihovo mleko prodamo, zanje sta pomembna cena in redno plačilo,« pravi Marijan Roblek, direktor Mlekopa, in dodaja, da trenutno dosegajo boljšo ceno v italijanskih mlekarnah kot doma. V škofjeloški kmetijsko gozdarski zadrugi, kjer so lani odkupili nekaj manj kot 12 milijonov litrov mleka, kmetje dobijo za mleko toliko kot drugi, ki prodajajo mleko prek Mlekopa, pri tem pa po besedah direktorja Mitje Vodnjova za kmete ni razlike, ali zadruga mleko predela v lastni mlekarni ali ga proda Mlekopu. Kmetijsko gozdarska zadruga Sava Lesce je prek svojega zbirnega centra v Poljčah lani prodala dobrih 63 milijonov litrov mleka. »Podatka o ceni mleka pa ne bi razkrivali,« je odgovorila vodja zadruge Mojca Papler.
Cene konkretno pri kmetu
Še najboljši vir informacij o konkretnih odkupnih cenah so kmetje. Kmet, ki ne želi biti imenovan, a oddaja mleko prek ene od gorenjskih kmetijskih zadrug v Ljubljanske mlekarne, nam je povedal, da je standardna cena za novembra oddano mleko (s 3,7 odstotka maščobe, 3,15 odstotka beljakovin, manj kot 50 tisoč mikroorganizmov in manj kot 400 tisoč somatskih celic) znašala 25,77 centa za kilogram, dejanska cena za mleko s 4,20 odstotka maščobe in 3,53 odstotka beljakovin in z dodatkom za koncentracijo pa 29,25 centa (brez davka). Isti kmet nam je zatrdil, da je njegov stanovski kolega, ki mleko oddaja v isto mlekarno, a prek druge zadruge (zunaj gorenjskih meja), dobil mleko s standardno vsebnostjo tolšče in beljakovin plačano po ceni 27,29 centa za kilogram. Eden večjih gorenjskih rejcev je, na primer, za oktobra oddano mleko s 4,36 odstotka tolšče in 3,5 odstotka beljakovin prejel (z vsemi odbitki in brez davka na dodano vrednost) 29,61 centa za kilogram.