Pahor še čaka na Križaniča
Predsednik vlade Borut Pahor bo najbrž jutri prejel poročilo finančnega ministra Franca Križaniča. Mnenja o tem, ali naj ministra razreši, so različna.
Kranj – Premier Borut Pahor bo predvidoma jutri prejel zahtevano poročilo finančnega ministra Franca Križaniča o izvedbi popravljalnih ukrepov v zvezi z očitanimi nepravilnostmi pri prenosu državnega deleža v Splošni plovbi Portorož na Slovensko odškodninsko družbo (Sod) v letu 2006, za katerega je računsko sodišče v porevizijskem poročilu ugotovilo, da ni bil izveden v zadovoljivi meri, zato je ministrstvo za finance »hudo kršilo obveznost dobrega poslovanja«. Računsko sodišče je zato prejšnji teden pozvalo predsednika vlade, naj začne postopek razrešitve finančnega ministra.
Pahor mora na poziv računskega sodišča s prejšnjega torka odgovoriti v petnajstih dneh, pri odločitvi pa naj bi mu precej pomagalo tudi poročilo, kdaj, kako hitro in na kakšen način je finančni minister pristopil k pripravi popravljalnih ukrepov, ki ga mora do jutri pripraviti Križanič. Slednji je že sporočil, da so bili popravljalni ukrepi izvedeni, zato ne razmišlja o odstopu. Poziv računskega sodišča je za predsednika vlade sicer neobvezujoč, vendar pa je Pahor pred letom dni podobnemu pozivu prisluhnil in predlagal razrešitev tedanjega ministra za okolje in prostor Karla Erjavca, ki je na koncu sam odstopil. Zanimivo, Erjavec je kljub slabi izkušnji (ali pa prav zato) ministra Križaniča že podprl, potezo računskega sodišča pa ocenil kot politično motivirano, ker da se njegovega predsednika Igorja Šoltesa v zadnjem času omenja tudi kot možnega kandidata za vodenje tehnične vlade. »Predsedniku vlade predlagam, da sproži ustavno presojo, sicer bo predsednik računskega sodišča najmočnejša politična osebnost v tej državi, ker bo odvisno odnjegovih revizij, ali bo nekdo še naprej minister ali ne,« pravi Erjavec.
Gorenjski poslanci imajo o omenjenem vprašanju različna mnenja. »Strinjam se s tistimi, ki razmišljajo, da je v Sloveniji trenutno veliko več resnejših problemov, kot pa je ta. O pozivu k razrešitvi ministra Križaniča imam precejšnje pomisleke, saj gre predvsem za posledico stanja, ki ga je prevzel od prejšnjega ministra Andreja Bajuka. Prav zato me vse bolj obhajajo pomisleki, da ima poziv računskega sodišča morda res politično ozadje,« razmišlja Tomaž Tom Mencinger (SD).
»Moje osebno mnenje je, da je treba za vse imeti enaka merila in enak odnos do vseh, enakost pred zakonom je ne nazadnje ustavna kategorija,« pravi poslanec SDS Branko Grims. »V Sloveniji so bili že postavljeni določeni standardi, zato je treba ne glede na to, kaj si kdo misli o računskem sodišču, te standarde spoštovati. Od ministra Križaniča zato pričakujem, da bo ravnal po enakih načelih in pravilih kot drugi,« je še dodal.
Poslanec LDS Borut Sajovic pa opozarja, da je treba pozive računskega sodišča upoštevati in spoštovati: »Vloga, namen in cilji računskega sodišča so javni, zaželeni in potrebni. Nadzor je za državo zelo pomemben, obstaja pa seveda dilema, kako daleč lahko računsko sodišče seže s svojimi ukrepi. Zakonsko najbrž to vprašanje nimamo najbolje urejeno, saj največjo odgovornost v tem primeru nosi mandatar. Boris Pahor je lani ob podobnem pozivu postavil visoke moralne in etične standarde, in če tokrat ne bo našel tehtnih argumentov, bo težko ravnal drugače. Kar se tiče očitkov o političnih motivih: računsko sodišče deluje motivirano v javno-finančno korist in ne razpolagam niti z enim podatkom, da bi se doslej že kdaj spustilo na področje politike.«