Najvišje nagrade ni dobil nihče
Priznanji za poslovno odličnost tudi v roke Elektra Gorenjske in Sava Hotelov Bled.
Brdo pri Kranju – V sredo se je z veliko slovesnostjo zaključil postopek za podelitev priznanj Republike Slovenije za poslovno odličnost 2010. V preteklosti je to priznanje prejelo že nekaj uveljavljenih slovenskih podjetij (Revoz, Hermes Softlab, Sava Kranj, Trimo, Petrol, Krka in drugi), tokrat pa najvišja nagrada že drugič zapored ni bila podeljena.
»Priznanje je potrditev našega dela in spodbuda za odlično delo naprej,« je za Gorenjski glas povedal Bojan Luskovec, predsednik uprave Elektra Gorenjske, ki je skupaj z dolenjskim podjetjem TPV prejelo tokrat najvišje, srebrno priznanje (slednje podjetje tudi posebno priznanje za izjemne dosežke). Luskovec nadaljuje, da je že sodelovanje izjemno koristno: »Pri pripravi elaborata se šele zaveš, kaj še manjka pri procesih dela, v dejavnosti. Pri obisku komisije lahko hitro opazimo, kako nas vidijo drugi, saj smo sami s svojim delom velikokrat prehitro zadovoljni. Tudi če nam ne bi uspelo pridobiti priznanja, pa nam je postopek dal možnost za izboljšave, boljšo kvaliteto storitev.«
Predsednik uprave pravi, da je takšnih možnosti še veliko, predvsem v notranjem komuniciranju, odnosu do odjemalcev, Elektru Gorenjski manjka tudi boljša prepoznavnost in primerjava s podobnimi podjetji. »Pridobljeno priznanje je rezultat dela celotnega kolektiva, saj vodja ne more brez sodelavcev narediti nič. Seveda je tudi rezultat dela prejšnjega vodstva,« še dodaja Luskovec. Bronasto priznanje je prejelo podjetje Sava Hoteli Bled.
»To je naš poskus, da bi podjetja v zasebnem sektorju in organizacije javnega sektorja izboljšale poslovanje in povečale svojo kakovost, stremele k odličnosti, saj je to temeljni garant konkurenčnosti,« je ob predstavitvi nagrajencev povedala Darja Radić, gospodarska ministrica in tudi predsednica odbora za priznanja. Nagrada za poslovno odličnost se podeljuje na osnovi evropskega modela, po vnaprej znanih kriterij stalnega izboljševanja poslovnih in drugih procesov. »Rast iz preteklosti, ki je temeljila na zadolževanju in nedomišljeni ekspanziji, je minila, nova rast pa bo morala temeljiti na znanju, naporu, delavnosti, trajnostnem razvoju,« pa pravi minister Gregor Golobič, kamor spada Urad za meroslovje, ki je organizator razpisa.
»Polovico točk podjetja ali organizacije dobijo na osnovi poslovnih rezultatov, zato nepodelitev glavne nagrade v teh časih ni problem. Tudi evropska nagrada že dvakrat ni bila podeljena. Bolj pomembno je, da bi na razpisu sodelovalo več podjetij,« pa na vprašanje, da je sodelovalo zgolj deset podjetij oziroma organizacij, glavna nagrada pa že dve leti ni bila podeljena, odgovarja predsednik razsodniške skupščine Vojko Križman. Minister Golobič in ministrica Radićeva si bosta prizadevala, da bi se na letošnji razpis (ta je v teku) prijavilo čim več podjetij.
In kaj pomeni priznanje za poslovno odličnost? »Podjetja, ki ga prejmejo, ne gradijo rezultatov na nizkih plačah, neplačevanju dobaviteljev ali okoljsko spornih postopkih dela, celovito si prizadevajo, da so odlični, voditelji spoštujejo zaposlene in sodelujejo z njimi, ti opravljajo kvalitetno delo ali storitve, z njimi so zadovoljni kupci, posledično pa zaradi dobrih rezultatov tudi lastniki,« pravi Križman.