Kratek stik pri odpadkih
Župani iz Skupnosti občin Slovenije opozarjajo na neurejeno stanje na področju ravnanja z odpadki, neživljenjske uredbe in ignorantski odnos države do lokalnih skupnosti. "Ministrstvo za okolje in prostor ne rešuje problemov, pač pa jih dela," so si enotni.
Kamnik – Člani predsedstva Skupnosti občin Slovenije so na svoji seji, ki je v sredo potekala v Kamniku, obravnavali problematiko ravnanja z odpadki, kar pa se je izkazalo za perečo temo, celo tako zelo, da so župani ostali brez sogovornikov. Predstavniki države – Bojan Dejak, generalni direktor Direktorata za javne službe in investicije z ministrstva za okolje in prostor (MOP), Aleksandra Velkovrh, glavna okoljska inšpektorica, in dr. Silvo Žlebir, generalni direktor ARSO, so kljub prvotni potrditvi udeležbe nekaj minut pred sejo svoj prihod odpovedali, kar je med zbranimi povzročilo precej nejevolje. V svojem sporočilu so zapisali, da so na internem sestanku dan poprej ugotovili, da je tematika v tem trenutku preveč pereča, da bi se seje udeležili. Vodstvu SOS so se takoj po seji tudi že javno opravičili.
Med zbranimi župani in predstavniki občin se je kljub vsemu vnela pestra debata, sklenili pa so tudi, da bodo o tem pisali predsedniku vlade. Na neučinkovitost sistema ravnanja z ločeno zbranimi odpadki, ki ga je uvedel MOP, opozarja tudi računsko sodišče, a država, kot menijo župani, ne dela v dobro lokalne skupnosti, saj upravljavci odlagališč ne morejo izvajati določb iz vladnih uredb, ki naj bi bile neživljenjske. »Odnos države do občin je katastrofalen. Stvari se zaostrujejo in dialoga sploh ni. Gre za kratek stik med ministrstvom, občinami, komunalami,« je bilo slišati v razpravi in še: »MOP zgolj spreminja pravilnike v uredbe, da nas lahko kaznuje in v zadnjem času ne dela drugega kot težave. Vse to bo pripeljalo le v kaos. Občinam je nesmiselno vlagati v deponije, če jih bomo morali čez nekaj let zapreti. To povzroča zgolj neposredno gospodarsko škodo.«
V razpravi je sodelovalo tudi nekaj gorenjskih predstavnikov občin, tudi kranjski podžupan Bojan Homan: »Takšno stanje MOP in lobistom očitno ustreza, čeprav nas, občine, spravlja v zelo neprijeten položaj. Reševanje problematike bi morala namesto občin prevzeti država, cena pa bi morala biti za vse državljane enaka,« je predlagal. Trzinski župan Tone Peršak je med drugim predlagal popravek uredbe o zbiranju bioloških odpadkov in dejal, da bi se odlaganje odpadkov moralo urediti na ravni države in ne občin. Seje se je prvič udeležil tudi radovljiški župan Ciril Globočnik, ki je dejal, da si kot župan s strani države želi predvsem krajših in enostavnejših postopkov.
Predstavniki občin so na koncu sprejeli tudi sklep, s katerim bodo MOP predlagali, da v uredbo o oblikovanju cen komunalnih storitev uvrsti tudi stroške za izvajanje obratovalnega monitoringa ter vzdrževanja zaprtih odlagališč. Slednje naj bi po novem tako plačevali občani.