Plaz v Goričah grozi tudi cesti
Od jesenskih poplav naprej v Goričah opazujejo plaz, ki se je intenzivneje začel premikati konec novembra, zasul pa je tudi potok Veverica in spodkopal cesto, zato so že večkrat morali ukrepati.
Goriče – »Na plazenje je že po septembrskih poplavah opozoril najbližji lastnik parcele Vinko Šarabon, saj mu je začelo premikati škarpo. Konec novembra je škarpa s stopnicami začela polzeti po spodnjem državnem zemljišču, plazenje pa se je nato nadaljevalo v potok in občinsko cesto. Ko je bila ogrožena cesta, smo razmere začeli reševati pri nas, saj je naša naloga zagotoviti prevoznost ceste. Poskrbeli smo tudi, da se je potok očistil, kar mora zagotoviti Ministrstvo za okolje in prostor oziroma služba, ki skrbi za vodotoke. Kljub temu pa plaz nenehno leze. Gre za petsto do osemsto kubičnih metrov zemlje, ki ob vsakem večjem dežju začne polzeti še bolj intenzivno in pristane v potoku, ki ga je bilo zato treba že večkrat očistiti,« pojasnjuje poveljnik štaba Civilne zaščite MO Kranj Sašo Govekar, ki se zavzema za dolgoročnejšo sanacijo plazu. »Pri tem je problem, saj se pri Ministrstvu za okolje in prostor na pobude glede dolgoročnejše sanacije ne odzivajo, prav tako ne pri Ministrstvu za kmetijstvo, saj želimo, da bi posekali vsaj nekaj dreves, da bi bil pritisk na zemljo manjši. Škodo zasebnega lastnika smo že prijavili, ocenjena škoda pa je okoli 15 tisoč evrov,« pravi Sašo Govekar, ki ga skrbi predvsem, da bi odneslo že sedaj spodkopano cesto, ki je sicer še prevozna.
»Naša vloga je sedaj, da vztrajamo, da Ministrstvo za kmetijstvo čim prej odredi posek dreves, saj bo potem vpliv plazenja manjši. Nato bo moral lastnik parcele postaviti novo škarpo. K sreči hiša ni ogrožena, prav tako ne sosednje hiše. Očitno pa je cel hrib »živ«, zato smo se odločili, da iz občinskega prostorskega načrta umaknemo predlog o širitvi pozidave na njem,« tudi dodaja Govekar.