Komentar: Policista za direktorja uprave
»Vsi imamo napake in tudi sam sem se učil na njih,« je na predstavitvi svoje kandidature dejal kasnejši zmagovalec županskih volitev v Kranju Mohor Bogataj. Med prvimi kadrovskimi izbirami novega (starega) kranjskega župana je Mitja Herak, vodja sektorja uniformirane policije Policijske uprave Kranj, ki ga Bogataj vidi kot najboljšega kandidata za direktorja občinske uprave. Ta trenutek zaradi pritožb dveh protikandidatov sicer še ni znano, ali se bo Herak tudi v resnici preselil s policije na občino, a nekaj je gotovo: Mohor Bogataj rad zaupa policistom. Tako je bilo že v njegovem prvem domovanju na Slovenskem trgu 1, ko je znova aktiviral tedaj že upokojenega policista in nekdanjega direktorja Policijske uprave Kranj Ivana Hočevarja postavil za direktorja kranjske občinske uprave. Postavitev policista za direktorja občinske uprave ni napaka, je torej prepričan novi kranjski župan. Ne nazadnje je odločitev za Heraka obrazložil z besedami: »Imam že dobre izkušnje s policistom na čelu občinske uprave, zato pričakujem, da bo novi direktor v upravi naredil red.«
Mohor Bogataj pa ni edini gorenjski župan, ki zaupa policistom. Bivši policist Robert Plavčak je namreč na čelu občinske uprave v Gorjah, še prej pa v Bohinju in na Bledu. Drago Zadnikar je šef tržiške uprave, Boris Marcetič pa je bil direktor uprave na Bledu in v Radovljici. In ne nazadnje, tudi sedanji direktor Policijske uprave Kranj Simon Velički, ki je trenutno glavni kandidat za šefa slovenskih kriminalistov, je bil svoje dni direktor občinske uprave v Bohinju, kjer je nasledil prav tako nekdanjega policista Dušana Vučka, ko je ta postal državni poslanec. Cvetober policistov, ki so v preteklosti že delali na ali za občino Bohinj, pa se s tem sploh še ne konča – nekdanji prvi mož gorenjske policije Jakob Demšar je bil nekaj časa svetovalec bohinjskega župana. V Žirovnici so šli še stopničko višje in nekdanjega policista Leopolda Pogačarja že drugič izvolili za svojega župana.
Poznavalci pravijo, da so policisti primerni za vodenje občinskih uprav, ker dovolj dobro poznajo pravne predpise in jih predvsem znajo pravilno brati, kar je pri širokem spektru pristojnosti občinskih uprav nujno. Poleg tega naj bi se pri opravljanju policijskega dela izbrusili v zanesljive, redoljubne, fleksibilne in učinkovite uslužbence, pogosto celo deloholike. Pri svojem delu, predvsem terenskem, spoznajo tudi vse temne in svetle plati družbe, kar jim še okrepi čut za pravičnost. In vse to si župani želijo tudi od svojih občinskih uprav. Policisti, ki se selijo v občinske uprave, pa imajo poleg novega delovnega izziva v mislih tudi praviloma boljšo plačo.