Pravičnejša cenovna razmerja
Prihodnje leto bo subvencijska kampanja krajša, sprejeli naj bi zakon o promociji in spremenili zakon o kmetijskih zemljiščih. Kmetijsko ministrstvo bo poskušalo najti rešitve za pravičnejša cenovna razmerja v prehranski "verigi".
Preska – »Prihodnje leto v kmetijski politiki ne bo bistvenih sprememb, vrednost plačilnih pravic se ne bo spremenila, enake ostajajo zahteve navzkrižne skladnosti, le kampanja za oddajo zbirnih vlog bo krajša in bo trajala od 1. marca do 6. maja in ne tako kot doslej do 15. maja,« je ob predstavitvi ukrepov kmetijske politike za leto 2011 dejal Branko Ravnik, generalni direktor direktorata za kmetijstvo na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, in dodal, da bo pri plačilih za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost razmerje med spremenljivim (variabilnim) in nespremenljivim delom (fiksnim) enako, kot je bilo letos.
Razprava o skupni politiki po letu 2013
Država bo tudi prihodnje leto sofinancirala zavarovanje kmetijske pridelave, vendar so na kmetijskem ministrstvu pred vprašanjem, kako naprej, saj pri sedanjem načinu zavarovanja nimajo vpliva na poslovno politiko zavarovalnic. Kako bo to zavarovanje urejeno po letu 2013, bo odvisno tudi od sprememb skupne kmetijske politike Evropske unije. Strategija razvoja kmetijstva do leta 2020 je v medresorskem usklajevanju, pripravili pa bodo tudi načrte za posamezne kmetijske panoge. Prihodnje leto se bo nadaljevala že letos začeta razprava o skupni kmetijski politiki Evropske unije po letu 2013, sprejeli ali spremenili pa naj bi tudi več zakonov – zakon o kmetijskih zemljiščih, zakon o generični promociji, zakon o kmetijstvu … Po najnovejši različici zakona o promociji naj bi višino prispevka in porabo denarja na predlog sveta za promocijo določila vlada.
Hitreje do preselitve kmetije
Z zakonom o kmetijskih zemljiščih naj bi najboljša kmetijska zemljišča zaščitili pred posegi, uveljavili program aktivne zemljiške politike (odpravljanje zaraščanja, izboljševanje zemljišč itd.), uvedli odškodnino za spremembo namembnosti kmetijskih zemljišč, uredili ravnanje z rodovitno zemljo, razdelili agromelioracije na zahtevne in manj zahtevne, poenostavili postopke za komasacijo … »Zakon ne posega v promet s kmetijskimi zemljišči. Če bi se lotili še tega zelo težkega vprašanja, novega zakona še vsaj eno leto ne bi bilo,« je dejal Ravnik in dodal: »Če pri nakupu nihče ne uveljavi prednostne pravice, zemljišče lahko kupi kdorkoli – tudi tujec. Pri tem pa pomembno vlogo lahko odigra sklad kmetijskih zemljišč in gozdov.« Kar zadeva gradnjo kmetijskih objektov oz. preselitev kmetij na kmetijska zemljišča zunaj vasi, naj bi večino problemov rešili z novimi občinskimi prostorskimi načrti, del pa na podlagi posebnega postopka. Ministrstvo bo objavilo javni poziv za gradnjo tovrstnih objektov in potlej dalo občinam pobudo, da za te objekte izdelajo in sprejmejo posebni prostorski načrt, ki bo kmetijam – ob izpolnitvi določenih pogojev – omogočil pridobitev gradbenega dovoljenja.