"Fantje" iz kijevskega samostana. Ne, avto pred hišo ni njihov, namenjen je mladoporočencema tistega dne ...

Kjer se poljublja krsto

Kaj je gnalo menihe, da so "živeli" v jamah dvajset metrov pod zemljo. Nikoli ne bomo izvedeli.

Vstopili smo torej za ograje samostana Pecherska Lavra, ki sicer sodi pod zaščito Unesca. Vsaj del tega je javno dostopen, zato tam ne manjka turistov, domačih in tujih. Kljub temu da je bil petek dopoldne, smo na nekem dvorišču naleteli tudi na poroko. Samostan še vedno deluje, zato smo srečevali tudi menihe, oblečene v dolge črne obleke, njihove dolgo bradate glave pa pokrivajo nekakšne črne kape.

 

Seveda smo se odločili za ogled podzemnih jam, katerih napoved v Lonely Planetu nas je pravzaprav tudi zvabila v samostan. Posebej vznemirljiv namig je bil, da se v jamah nahajajo tudi mumificirani menihi, kar zveni nekoliko strašljivo in je zagotovo nekaj, s čimer bomo z lahkoto nahranili naš firbec. Po strmih stopnicah smo se spustili kakih dvajset metrov pod zemljo in vstopili v ozek, hladen in vlažen hodnik, kar je bil prvi znak, da smo prispeli. Ti hodniki, ki se vijejo v podzemlju, so dolgi več sto metrov. Zaradi ozkosti smo se po hodniku gibali v gosjem redu drug za drugim, vse do prve steklene krste z mumificiranim menihom. Domači verniki pred nami so se ob vsakem takem primerku prekrižali, poljubili krsto in kakšno zmolili … Sam sem v tistem trenutku pomislil, da bi tudi jaz najbrž poljubljal stekleno krsto, če bi v njej ležal balzamirani Jimi Hendrix, ali pa Jim Morrison, mogoče Janis Joplin. No, »svako ima svoga boga«, pravi stari pregovor.

 

Vic teh jam pa je v tem, da so se nekateri menihi menda celo odločali, da za vedno ostanejo v majhnih jamskih luknjah in so s svetom povezani le z lino, skozi katero so dobivali nekaj malega hrane in vodo. Ko so enkrat umrli, so njihove ostanke balzamirali in jih pustili oziroma pokopali kar tam. Zakaj vse to početje menihov? Jih je mogoče v to gnala želja po neki višji obliki zemeljskega bivanja? No ja, na nas vsa zadeva skupaj ni naredila nekega posebnega vtisa, zato smo se kaj hitro vrnili na površje v klimatsko realnost – pribl. 35 stopinj Celzija.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Dolgo prijateljstvo se nadaljuje

S poimenovanjem parka ob Kinu Center v Park La Ciotat in slavnostnim podpisom listine ob 50-letnici pobratenja se tudi uradno nadaljuje prijateljevanje med Kranjem in La Ciotatom.

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 21. december 2010 / 07:00

Anketa: Enotni kot nikoli prej in potem

Dvajset let je, odkar smo se na plebiscitu izrekli za svojo lastno državo. Kako danes na to gledajo državljani, so se naša takratna pričakovanja izpolnila?

GG Plus / torek, 21. december 2010 / 07:00

Ekstremna kuhinja nenavadnih kombinacij

Včasih so jo poimenovali kar 'hudičeva', potem pa so gostje sem in tja malce čudno pogledali, češ saj vendar prihaja novo leto, december je bolj prazničen, čemu torej tako ime. Pa jim je ekipa zn...

GG Plus / torek, 21. december 2010 / 07:00

Muškatna juha z ingverjem in kapesanto

Juha, primerna za zimske dni, pravi kuharski mojster Tomaž Polenec.

GG Plus / torek, 21. december 2010 / 07:00

Harmonija barv in okusa

Kranjski Brioni. Restavracija, bistro, kavarna in lounge bar.

Nasveti / torek, 21. december 2010 / 07:00

Jaslice

Nisem prepričan, ali je božič največji cerkveni praznik, sem pa toliko bolj, da je najlepši. Verjetno, ker je decembra, ki ga imamo za tako lep mesec in ker se je usedel čisto na koncu leta, ko že vsi...