Janez in Francka Pestotnik sta v topel dom doslej sprejela že štirinajst rejencev iz vseh koncev Slovenije.

Topel dom za rejniške otroke

Francka Pestotnik je ena od številnih rejnic iz Črnega grabna, kjer ima rejništvo najdaljšo tradicijo v Sloveniji. V zadnjih dvajsetih letih je skupaj s svojo družino topel dom nudila že 14 rejencem. "Za to mora človek preprosto imeti srce," pravi v teh prazničnih dneh, ko marsikateri otrok žal nima tako toplega doma kot njeni rejenci.

Vsi rejenci pri Pestotnikovih imajo stike s svojimi matičnimi družinami, ker pa gre v njih navadno za problematične razmere, bodo toplino božičnih praznikov, hvaležni, da občutijo ljubezen in varnost, preživeli pri svoji rejnici, kot velika družina.

Na območju Črnega grabna v občini Lukovica bi danes težko našli posameznika, ki ne bi vedel, kaj je rejništvo, saj imajo rejnice na tem območju najdaljšo tradicijo v Sloveniji. Več deset je takšnih, ki so si pridobile tudi status poklicnih rejnic, kar pomeni, da skrbijo za vsaj tri rejence. Ena od njih je tudi Francka Pestotnik iz male vasice Jelša nad Blagovico, na skrajnem vzhodnem robu Gorenjske.

 

V dneh okoli božiča, ko se nam pomen družine zdi še toliko večji, je o rejniških izkušnjah, ki jih imata s svojim možem Janezom že dvajset let, spregovorila tudi na dobrodelni prireditvi v Tržiču, saj je prepričana, da rejništvo ljudje premalo poznajo. »Večkrat naju z možem sprašujejo, kako to, da sva posvojila toliko otrok, koliko ur na dan so ti otroci pri nama in podobno. Ljudje tega preprosto ne poznajo. Smo pa skoraj povsem običajna družina. Otrokom, ki zaradi najrazličnejših težav ne morejo živeti v svojih matičnih družinah, ponudimo topel dom in jih po najboljših močeh pripeljemo do polnoletnosti oziroma do konca šolanja, ko se osamosvojijo. Prav na vsakega se zelo navežem, saj jih vzamem kot svoje otroke, čeprav pravice roditeljev obdržijo njihovi biološki starši,« pravi petdesetletna Francka Pestotnik. Težava je v tem, ker imajo ti otroci zaradi problematičnih matičnih družin večinoma različne vedenjske motnje, a Francka pohvali dobro sodelovanje s centrom za socialno delo v Domžalah in sistem rejništva, ki je v tem delu Slovenije dobro razvit.

 

 

Prvega rejenca je v svojo družino sprejela pri tridesetih letih, ko je že imela pet in sedem let stari hčerki. »Rojena sem bila v Vrbi pri Prevojah in že moja mama je imela rejenčke, zato sem ta sistem dobro poznala že vse od otroštva. Ko pa sem rodila svoji hčerki in je moževa mama opešala, smo se morali odločiti, kako naprej, saj otroci, kmetija, skrb za starejše in dolga vožnja v službo niso več šli skupaj. Družno smo se zato odločili, da tudi sama nadaljujem tradicijo rejništva in v sodelovanju s Centrom za socialno delo Domžale sem najprej sprejela dva romska otroka, bratca in sestrico, ki sta bila takrat stara toliko kot moji hčeri.« Trenutno skrbi za štiri otroke, stare šest, devet, trinajst in devetnajst let, v dveh desetletjih pa je topel dom nudila že štirinajstim. Najstarejše dekle je pri njih že od svojega prvega leta starosti, najmlajši rejenec, ki so ga doslej imeli, pa je v njihov dom prišel kar neposredno iz porodnišnice ter pri njih ostal do tretjega leta, ko so zanj našli posvojitelje.

 

»Moji dve hčeri sta od prvega dne rejence lepo sprejemali in nismo imeli nikakršnih težav. Včasih sta celo malce občutili, da so imeli rejenčki nekoliko več najine pozornosti, a z možem sva jima vedno odgovarjala, da imata oni dve očeta in mamo ob sebi, rejenčki pa te sreče nimajo,« pravi Pestotnikova in prizna, da za rejništvo od centra za socialno delo sicer dobijo nekakšno nagrado, a da nobena od rejnic tega ne dela zaradi denarja. Za to mora človek preprosto imeti veliko srce, odgovarja, in otroci to začutijo, zato jo tudi rejenci vsi po vrsti kličejo 'mama', stike pa ima tudi z vsemi tistimi, ki so si po polnoletnosti ustvarili svoje samostojno življenje in jih hvaležni zaradi lepšega otroštva sem in tja radi obiščejo na Jelši.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / torek, 1. februar 2022 / 19:02

Ustanovili Društvo prijateljev mladine

Šmarca – Minuli teden so v Šmarci pripravili ustanovni zbor Društva prijateljev mladine Kamnik, na katerem so za predsednico izvolili Sonjo Loboda, pobudnico ustanovitve, ki je bila zadnje leto akt...

Objavljeno na isti dan


Avtomobilizem / četrtek, 23. december 2010 / 07:00

Na kratko

Chevrolet - Prvi primerki Chevroletovega električnega modela Volt so pred kratkim zapustili tovarno v Detroitu in bodo kmalu na voljo prvim kupcem. V začetku leta je Chevrol...

Kultura / četrtek, 23. december 2010 / 07:00

Študentska Severjeva Kranjčanu

V Škofji Loki so v nedeljo že štiridesetič podelili Severjeve nagrade. Med študenti v preteklem letu izstopal Žiga Udir iz Besnice pri Kranju.

Prosti čas / četrtek, 23. december 2010 / 07:00

Tek Božičkov in Novoletni direndaj

V soboto so v Preddvoru tekli Božički, Društvo prijateljev mladine Šenčur pa je doma pripravilo prednovoletno praznovanje na prostem.

Avtomobilizem / četrtek, 23. december 2010 / 07:00

Slovenski električni moped

Dvokolesnik naj bi na ceste zahodnoevropskih držav zapeljal leta 2012.

Prosti čas / četrtek, 23. december 2010 / 07:00

Konkretnih rešitev še ni

V Centru Evropa v Ljubljani je potekala predstavitev glavnih dognanj podnebnega vrha v Cancunu, kjer je potekala konferenca pogodbenic okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja.