V Kranju niso delali
Državljana Kosova naj bi prek svojih gradbenih podjetij v Kranju s pretvezo, da bodo v njih delali, številnim sodržavljanom omogočila nelegalen prihod v Slovenijo, tu pa so "izpuhteli" v neznano.
Kranj – Kranjski kriminalisti so pridržali štiridesetletnega državljana Kosova s stalnim prebivališčem in njegovega 29-letnega brata z začasnim prebivališčem v Sloveniji ter zoper njiju podali več kazenskih ovadb, ker naj bi kot odgovorni osebi štirih gradbenih podjetij v Kranju v slabih dveh letih 161 državljanom Kosova omogočila nezakonito bivanje v Sloveniji. Preiskovalna sodnica je za oba odredila pripor.
»Osumljena sta tujcem omogočila nezakonito bivanje s ponarejanjem pogodb o zaposlitvi, s katerimi sta zanje pridobila delovno dovoljenje, na Upravni enoti Kranj pa dovoljenje za začasno prebivanje, čeprav se je v preiskavi pokazalo, da uradno nikoli niso opravljali dela v Sloveniji. Možno je, da so delali na črno, a bolj verjetno je, da sta jim le omogočila prihod na šengensko območje, kjer so se tujci neznano kam razšli,« je pojasnil Boštjan Lindav, vodja Urada kriminalistične policije na Policijski upravi Kranj. Kriminalisti so zoper brata vložili kazensko ovadbo zaradi petih kaznivih dejanj prepovedanega prehoda meje ali ozemlja države (zagrožena kazen do petih let zapora), 161 kaznivih dejanj ponarejanja listin (do dve leti zapora) ter 310 kaznivih dejanj overitve lažne vsebine (do treh let zapora).
O morebitni pridobljeni protipravni koristi kranjski kriminalisti še nimajo podatkov, iz podobnih primerov v preteklosti pa vedo, da je za tovrstno urejanje dokumentov treba odšteti približno dva tisoč evrov na osebo, je pojasnil Lindav. Preiskava se nadaljuje, saj policija sumi, da naj bi priprta gradbenika nelegalen prihod v Slovenijo in s tem na šengensko območje omogočila najmanj štiristo tujcem.