Najvišje postavljeni Gorenjec v evropski hierarhiji
Svet je danes tako povezan med seboj, da moramo nujno povečati svojo odgovornost do okolja, pravi evropski komisar za okolje Janez Potočnik, gost 105. Glasove preje.
Škofja Loka - To je tudi odgovor na vprašanje: Je kriza v okolju ali v nas, s katerim je voditelj Glasove preje Miha Naglič sklenil pogovor z najvišje postavljenim Slovencem (in Gorenjcem) v evropski hierarhiji, evropskim komisarjem za okolje Janezom Potočnikom. Glasova preja je bila tokrat v Sokolskem domu v Škofji Loki, ki so ga lani obnovili tudi s pomočjo evropskega denarja, komisarja pa je pred tem sprejel tudi novi škofjeloški župan Miha Ješe.
Janez Potočnik, gorenjski rojak, doma iz Krope, ki se sedaj iz Bruslja redno vrača v Šmartno pod Šmarno goro, pa to pot ni bil prvič gost Glasove preje. Gostili smo ga že aprila 2004, tik pred slovenskim vstopom v Evropsko unijo, ko je bil vodja slovenskih pogajalcev. V prejšnjem mandatu Evropske komisije je bil komisar za področje znanosti, v novem pa je odgovoren za okolje, kjer je po njegovih besedah v primerjavi s prejšnjim manj denarja in več politike, okoljska politika pa mora biti vgrajena v vse druge politike, denimo kmetijsko in gospodarsko. Na Glasovi preji je sogovornik spregovoril o tem, kako deluje Evropska komisija, kjer sta strokovna in politična raven jasno ločeni, kako je kriza vplivala na odnos do okolja, kakšne so razlike med razvitejšimi in tistimi manj razvitimi v odnosu do okolja in kje je tu Slovenija. Po biotski raznovrstnosti smo med prvimi v Evropi, več kot tretjino območja imamo zaščitenega z Naturo 2000, bogati smo z gozdovi in pitno vodo, resne težave pa imamo z zrakom, industrijskimi objekti in smetmi, je povedal komisar Potočnik. V nasprotju s splošnim prepričanjem smo uspešni tudi pri črpanju evropskega denarja. Škofjeloško občinstvo je uglednemu gostu zastavilo tudi več vprašanj, nekatera povsem lokalna.