Bohorič odhaja, prihaja Narat
Po petnajstih letih na vrhu Save se bo marca prihodnje leto poslovil Janez Bohorič. Nadzorni svet Save je za novega predsednika uprave imenoval Mateja Narata.
Kranj – Odločitev za predčasen odhod iz Save je Janez Bohorič sprejel sam. »Gre za splet okoliščin. Najprej medijski pritiski, kar je težko prenašati iz tedna v teden. Natolcevanja niso bremenila le mene, ampak so omajala tudi imidž Save, zato smo začeli čutiti pritiske tudi s strani bank. Drugi razlog pa je dober kandidat, ki je mene in nadzorni svet prepričal s strokovnostjo, karakterjem, vizijo in konceptom. Govorim o Mateju Naratu,« o razlogih za odhod z mesta predsednika uprave Save pravi Bohorič. Zaradi predčasnega, a sporazumnega odhoda pa Bohorič ne bo prejel odpravnine, čeprav bi mu po pogodbi pripadlo dvanajst mesečnih plač.
Matej Narat je 43-letni magister ekonomije, ki je poklicno pot začel kot asistent na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, bil vodja zakladništva pri Factor banki, vodil marketinško agencijo Studio Marketing J. W. T, bil izvršni direktor za komercialno področje v SKB banki, od leta 2002 je bil član uprave NLB. Pred dobrim letom dni je prevzel mesto direktorja področja finančnih trgov, mednarodnega poslovanja in investicijskega bančništva v NLB. Funkcijo predsednika uprave Save bo zasedel konec marca 2011. Bohorič naj bi nekaj časa ostal še Naratov svetovalec, Vinko Perčič in Emil Vizovišek, člana uprave Save, za zdaj ostajata na tem položaju.
Nadzorni svet Save je na zadnji seji podal tudi soglasje k predlogu uprave za uresničitev prodajne opcije za delnice družbe Merkur (na osnovi prodajne pogodbe med Savo in Merfinom). Gre za tisti desetodstotni delež Merkurja, katerega možnost odprodaje s strani Save (oziroma odkupa s strani Merfina) je bila lani decembra pogodbeno podaljšana za eno leto. Po izvedbi prodaje si bo uprava Save prizadevala za uspešno izterjavo terjatve do družbe Merfin.
Uprava Save je nadzornemu svetu z Miranom Kalčičem na čelu predstavila tudi poslovni načrt za leto 2011 in napovedala, da ga bo dopolnila z načrtom poslovne in finančne reorganizacije Save. Prihodnje leto bo spet leto zmerne rasti in donosnosti poslovanja, pričakujejo, da bo prihodkov od prodaje za 11 odstotkov več kot letos. Poslovna skupina Sava naj bi z letošnjih najmanj osemdesetih milijonov evrov izgube v prihodnjem letu obrnila krivuljo v dobrih 13 milijonov evrov čistega dobička, od tega naj bi 38 odstotkov dobička prišlo iz naslova finančnih dejavnosti Save, pretežni del dobička pa bo prispevalo Gumarstvo.
Bohorič je v petek potrdil, da je največja trenutna težava slaba kratkoročna likvidnost. »Formirali smo skupino, ki bo načrtno in preudarno izkoristila naše priložnosti za izboljšanje likvidnosti. Kot prvo priložnost vidimo prodajo 23-odstotnega deleža Abanke,« pravi. Težave z likvidnostjo niso posledica slabega poslovanja, ampak delovanja Merfinovcev in bank, ki so pomagale pri prevzemu Merkurja in financiranju Merfina. Bohorič dodaja, da gre v primeru smole z Merkurjem na srečo za enkratni dogodek, ki pa Save ne more spraviti na kolena: »V preteklih letih smo zbrali toliko rezerv iz dobička, da bomo pokrili letošnjo izgubo in ne bomo spreminjali niti dividendne politike.«
Sava ima veliko premoženja, tako rekoč sedi na zlatu, pravi Bohorič in našteje lastništvo v Abanki, Gorenjski banki, dejavnosti Gumarstvo, Turizem in Nepremičnine. »Kljub temu pa smo v tem trenutku likvidnostno prizadeti. Tega ni težko sešteti, če poznamo naše prihodke, zadolženost in obresti. Vsakdo lahko ugotovi, da pritok denarja iz tekočega poslovanja trenutno ne zadošča za poravnavo obveznosti. Zato sedaj prodaja Abanke, v prihodnosti pa morda še česa drugega,« pojasnjuje Janez Bohorič. Na ta način se bo izboljšala kreditna sposobnost Save, zadolženost bo manjša skoraj za tretjino, Sava bo rešena likvidnostnih težav in bo lahko znova investirala v razvoj, pojasnjuje predsednik uprave.
Delničarje Save, ki imajo skupaj več kot polovični delež in bodo skušali prodati svojo naložbo v Savi, Bohorič razume in podpira, saj imajo podobne težave z likvidnostjo, kot jih ima tudi Sava: »Gospodarska kriza je na novo premešala karte. Marsikdo bo moral marsikaj prodati, da bo preživel. Želimo si, da bi delničarji Save lahko iztržili čim višjo ceno in da se bo s tem dvignila tudi cena delnic Save na borzi.« V prodajo te naložbe gre tudi NFD, ki jo vodi Stanislav Valant. NFD je od Save prejel 42 milijonov evrov posojila, zanj pa zastavil hotele na Obali. O tem, koliko dolga je doslej NFD vrnil Savi, Bohorič ni želel govoriti, povedal je le, da jim NFD še dolguje del posojila.