Od ust do knjige
V kleti poslovalnice Posojilnice – Banke v središču Borovelj/Ferlach bo do 7. januarja vsak dan med 8. in 12. uro ter med 13.45 in 16. uro na ogled zanimiva multimedijska razstava »Od ust do knjige, ljudska pesem med ustnim in tiskanim«. Organizatorji razstave Glasbeno narodopisni inštitut Slovenske akademije znanosti in umetnosti iz Ljubljane, Slovenski narodopisni inštitut Urban Jarnik z Celovca, Krščanska kulturna zveza in Slovensko prosvetno društvo iz Borovelj so želeli pokazati, kako so ljudske pesmi od pevcev in prvih rokopisov preko zvočnih posnetkov potovale do izdaj v knjigah in na zgoščenkah. Zato ima razstava tudi naslov »Od ust do knjige«. Posebej je opisana pot dveh znanih ljudskih pesmi: Stoji, stoji Ljubljanca, ki sta jo na Koroškem v 19. stoletju zapisala Urban Jarnik in Matija Majar – Ziljski, in ljudska pesem Marko skače, ki je bila prvič zapisana konec 19. stoletja v Tišini v Prekmurju, pomembno vlogo pri tem je imel pesnik Stanko Vraz.
Ker tudi Slovenci na Koroškem načrtno zbirajo in hranijo ljudsko izročilo, Borovlje niso bile naključno izbrane za kraj razstave. Kot so na odprtju razstave povedale Jerneja Vrabič iz Slovenske akademije znanosti in umetnosti, predsednica Krščanske kulturne zveze Sonja Kert – Wakounig in direktorica slovenskega narodopisnega inštituta Urban Jarnik iz Celovca Martina Piko – Rustia, se na Koroškem zavedajo, da je stare ljudske pesmi kot tudi druge običaje treba zavarovati pred izginotjem. V vseh koncih Koroške jih je doslej zbranih že nad petsto. Nekatere so že prirejene za zborovsko petje, pri čemer je še posebej dragocena pomoč Egija Gašperšiča, njihovega prepevanja se načrtno loteva komorni zbor Slovenskega prosvetnega društva iz Borovelj pod vodstvom Romana Verdela, ki je tudi pel na odprtju razstave.
Pomemben dogodek s področja zamejske kulture je bil tudi ponedeljkov občni zbor Slovenske prosvetne zveze v Žitari vasi/Sittersdorf. Udeležil se ga je tudi minister slovenske vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Boštjan Žekš. »Kultura je nekaj, kar Slovenci znamo. Naš narod je zaradi kulture obstal,« je povedal v Žitari vasi in spomnil Avstrijo na nespoštljiv odnos do kulturne dejavnosti Slovencev v Avstriji. »Namen kulture je povezovanje z drugimi narodi in tudi med seboj, zato je dejavnost Slovenske prosvetne zveze izjemnega pomena,« je dejal.