Kurkuma, vonj in okus orienta
Čeravno je kurkuma ena najstarejših začimb na svetu, imamo Slovenci z njo bolj malo izkušenj. Šele zadnja leta to orientalsko korenino tudi pri nas uporabljamo v kulinarične in zdravilske namene. Z njo se pozimi lahko tudi ogrejemo ali oplemenitimo okus praznikov.
Sorodnica ingverja in sestavina curryja
Ko rečemo, da smo jedi dodali kurkumo, imamo navadno v mislih živo rumen začimbni prašek ostrega, grenkega in mošusnega okusa s pridihom oranže in ingverja, ki ga pridobivajo iz oranžne korenine rastline kurkume (Curcuma longa). Če smo pozorni, že v njenem okusu lahko odkrijemo, da mora biti v sorodu s pri nas bolj poznanim ingverjem. Slednji velja za praznično začimbo, ki ima tudi to moč, da v mrazu ogreje telo. To velja tudi za njegovo sorodnico, zatorej jo imejmo v mislih pozimi in med prazniki. Začimbna mešanica curry se za svoj lep videz lahko zahvali prav kurkumi. S slednjo je nasploh obarvano veliko hrane – od gorčice, masla, sirov, do omak … Verjetno ste že ugotovili, da kurkuma ni le čislana začimba, pač pa tudi cenjeno naravno barvilo. V nadaljevanju pa bomo pridali še to, da je tudi učinkovito zdravilo.
Nadomestek za žafran
Kurkumo, domala čudodelno rastlino Daljnega vzhoda, Slovenci spoznavamo šele zadnjih nekaj let. No, tisti, ki jih je pot kdaj zanesla v Indijo, gotovo vedo, da je kurkuma na tistem koncu sveta vsakdanja sestavina večine jedi. Njeno nenavadno in nekoliko skrivnostno ime izhaja iz arabske besede »kurkum«, kar pomeni žafran. Podobno kot žafran namreč tudi kurkuma jed obarva rumeno. Ko se je Marco Polo na popotovanju po južni Kitajski srečal s to začimbo, je ves navdušen zapisal: »To je vrsta začimbe, ki vsebuje vse kvalitete žafrana, vendar niti vonj niti barva nista enaki žafranu.« Uporaba kurkume je prvič opisana že pred 4000 leti – kje drugje kot v Indiji, kjer so jo prav po božje častili. Veljala je za simbol sreče, saj je po barvi zelo podobna soncu. Pred poroko si je nevesta namazala roke s praškom kurkume, kar naj bi ji prineslo srečen zakon in veliko otrok.
Preprečuje čire
V indijskem in kitajskem ljudskem zdravilstvu kurkumo že od nekdaj uporabljajo za zdravljenje prebavnih motenj, vročine in glavobola, zunanje pa pri celjenju ran. Tudi novejša dognanja potrjujejo učinkovitost kurkume pri prebavnih motnjah. Omenjajo še njen spodbujevalni vpliv na izločanje žolča. Potrjeno je tudi, da preprečuje nastanek čirov, ima protivnetni učinek in zmanjšuje vsebnost holesterola v krvi. Kitajci pa so ugotovili, da je zelo učinkovita pri zdravljenju virusnega hepatitisa.
Pomoč pri artritisu
Kurkuma velja za enega najmočnejših antioksidantov. V zadnjih letih so z raziskavami potrdili, da varuje črevesje pred prostimi radikali, ki poškodujejo celice DNK. Aktivna snov kurkumin uničuje spremenjene celice, da se ne morejo širiti po telesu. Učinkovitost kurkumina lahko uspešno izkoriščamo tudi pri zdravljenju revmatoidnega artritisa. Zavirala naj bi tudi rast tumorskih celic pri raku dojke.
Kurkumin čaj
Čaj iz kurkume pripravimo kot poparek: pol žličke korenine v prahu prelijemo s stopetdesetimi mililitri vrele vode in pustimo stati deset minut. Med obroki spijemo dve do tri skodelice čaja na dan. Priporočen dnevni odmerek je okrog tri grame korenine v prahu, nikakor pa je ne smemo zaužiti več kot štiri grame. Kurkumo lahko uporabljamo tudi v obliki kapsul, dražejev ali tinkture. Dolgotrajna uporaba ali uživanje prekomernih odmerkov kurkume lahko razdražijo želodec.