Nespodobni WikiLeaks

Že dober teden ves svet beseduje o tem, kar je s tajno dokumentacijo ameriške diplomacije naredil WikiLeaks, pri tem pa večina od množice, ki o tem govori in posluša, piše in bere, kaže in gleda, ne ve niti, kaj pomeni »wiki«, niti, kaj pomeni »leaks«. »Leak« je v angleščini razpoka ali luknja, skozi katero nekaj curlja, kaplja, pušča, uhaja. »Wiki« pa je prvi del imena številnih spletnih projektov, ki ga je, denimo, v primeru Wikipedije – spletne enciklopedije, pojasnil dr. Miran Hladnik. »Wiki je osebno ime maorskih žensk na Novi Zelandiji, v havajščini wikiwiki pomeni 'res hitro', na spletu pa poimenuje program, ki teče na strežnikih in omogoča tudi računalniškim laikom neposredno urejanje spletnih virov in gradnjo spletnih zbirk. Za to početje se v principu ni treba niti prijaviti, vanjo lahko prispeva kdor koli, kar je ob skrbi, ki jo sicer posvečamo varnosti na internetu in komplicirani zaščiti podatkov, videti skrajno neodgovorno in obsojeno na neuspeh. Wikipedija je nekaj, kar je v teoriji nemogoče. Čeprav je zaradi svoje odprte narave dovzetna za netočnosti in vandalizem, ji uspeva informacije oblikovati nepristransko, kompetentno in trajno.« Tako je torej v primeru Wikipedije. Za WikiLeaks pa bi lahko rekli, da gre za spletni projekt, ki omogoča »res hitro« uhajanje nekih tajnih podatkov skozi velikansko spletno »razpoko« v radovedno in široko razprto naročje svetovne javnosti.

Ljudje smo sami po sebi nagnjeni k temu, da, kadar nam nekaj curlja, kaplja, pušča, uhaja, to čim prej zamašimo. Tako v teh dneh gotovo ravna tudi ameriška diplomacija, na tem svetu najpomembnejša in najbrž tudi največja. Z vso vnemo išče razpoko, skozi katero so dokumenti ušli – da bi jo zamašila, če je že ni. Dokumentov, ki so ušli in še zdaleč niso vsi objavljeni, pa ne more zapleniti in jih zapreti nazaj v območje diplomatske tajnosti in nepropustnosti. Gotovo ima kadrovske in tehnične možnosti, da bi to naredila, a tega storiti pravzaprav ne sme, saj je Amerika zgled za »open society«, za odprto demokratično družbo, v kateri se ne sme skrivati in prepovedovati tistega, kar je že javno; družbe, ki je v principu odprta za informacije, se za te ne sme prikrajšati, razen morda v primeru, ko gre za zaščito nacionalnih ali nekih drugih »višjih« interesov. Tu je ameriška oblast ujeta v lastno past; kitajska bi v takem primeru blokirala ves splet, krivce pa polovila, pozaprla in po potrebi tudi pobila. Saj tudi pri nas še niso daleč časi, ko si bil za veleizdajo najmanj zaprt, v vojnem času pa ubit. V zadevi WikiLeaks pa se zdaj ves svet naslaja nad neko res veliko izdajo, ameriška oblast krivce sicer išče, a bi jih raje ne našla, saj bi jih morala v tem primeru zapreti in obsoditi – a se v odprti družbi ne spodobi zapirati tistih, ki niso storili drugega kot to, da so nekaj tajnega spustili v javnost in ga tako osvobodili …

Cesar je nag. Razgalili so ga spletni teroristi iz teroristične organizacije WikiLeaks. Cesarju je seveda nerodno, ko je tako nesramno razgaljen na očeh javnosti. Najbolj zabavno pa je to, da je hudo nerodno tudi delu te javnosti. Vsi, ki smo bili vzgojeni v duhu (ne)potrebne sramežljivosti in spodobnosti, vemo, kako je, če nekoga nenadoma razgalijo pred našimi očmi – da ni nerodno le njemu, ampak tudi nam. Malo jih je, ki v tem uživajo. Najbolj pa se tresejo tisti, ki vedo, da so se v tajnih stikih z ameriškimi diplomati sami pregrešili, misleč, da bo vse skupaj ostalo tajno, zdaj pa kaplja v javnost – pri čemer je tudi tej nerodno v pričakovanju, koliko nespodobnega bo morala še ugledati?

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Nov gasilski prapor

Prostovoljno gasilsko društvo Trboje praznuje 80-letnico delovanja. Ob tej priložnosti so razvili nov gasilski prapor.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sobota, 15. februar 2020 / 12:01

O kaznovanju v šoli – 1. del

Besede kazen ne najdemo več v šolski zakonodaji, četudi je v šoli velikokrat izgovorjena in je med učenci, učitelji in starši še vedno živa.

Gospodarstvo / sobota, 15. februar 2020 / 20:17

Spodbujajo prevzem kmetij

Država spodbuja prevzem kmetij in mladim prevzemnikom finančno pomaga pri zagonu dejavnosti na kmetiji.

Kultura / sobota, 15. februar 2020 / 20:15

Med Ajdovščino in Parizom

V Galeriji Paviljon NOB je na ogled razstava slik, grafik in fotografij Vena Pilona, enega najbolj prepoznanih imen slovenske likovne umetnosti 20. stoletja, katerega 50. obletnico smrti beležimo leto...

Kamnik / sobota, 15. februar 2020 / 20:13

Štirje občinski nagrajenci

Kamnik – Kamniški svetniki so na februarski seji potrdili predlog letošnjih občinskih nagrajencev, ki pa jih je manj kot minula leta. Srebrna priznanja Občine Kamnik bodo prejeli Marta Grkman Repol...

Kranj / sobota, 15. februar 2020 / 17:45

Sevanje je minimalno

Strokovnjaki so v kranjski občini ugotavljali obremenjenost okolja z visokofrekvenčnimi elektromagnetnimi sevanji in ugotovili, da ni razlogov za skrb.